Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ELN, seçim süresince Kolombiya’da ateşkes ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kolombiya’da eylemler gerçekleştiren Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) isyancıları, bu hafta sonu yapılacak Devlet Başkanlığı seçimleri süresince tek taraflı ateşkes ilan etti.

ELN, internet üzerinden yayınladığı bildiride 15 – 19 Haziran tarihleri arasında operasyonları durduracağını bildirdi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre seçimlerin ik turunda Kolombiya siyasetinin yeni ismi olan 41 yaşındaki muhafazakâr lider Ivan Duque, 58 yaşındaki solcu aday Gustavo Petro’yu az bir farkla geride bıraktı.

Duque, Küba’da devam eden müzakereler hakkında Santos hükümeti ve ülkenin isyan hareketi ELN hakkındaki görüşlerini aktardı. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile ELN isyancıları arasında imzaladığı barış anlaşmasını gözden geçirme sözü verdi. Duque ayrıca bu anlaşmanın serbest bırakılan isyancılar hakkında ihmale yol açtığını belirtti.

2016 yılında Nobel Barış Ödülü verilen Santos yaptığı açıklamada, yarım yüzyılı aşkın süren anlaşmazlık süresince 260 binden fazla insanın öldüğü, yaklaşık 83 bininin kaybolduğu ve 7,4 milyon kişinin yer değiştirdiği ülkesinde “tam bir barış” görmek istediğini söyledi.