Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Falcon Heavy’i uzaya fırlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

SpaceX şirketi dün, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nde dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’i ilk denemede uzaya fırlattı. Bununla birlikte milyarder girişimci Elon Musk’ın şirketi kariyerinde yeni bir köşe taşı koydu.

23 bina uzunluğundaki rokete, Tesla üretimi elektrikli spor bir araba olan Kırmızı Roadster’in yerleştirildi. Aracın Mars yörüngesindeki görüntüleri şirket tarafından yayınlandı.

Binlerce kişi o anları izledi

Türkiye saati ile 21:30 civarında Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatılması planlanan Falcon Heavy’nin uzaya gönderilmesini binlerce kişi Florida kıyılarından izledi. SpaceX’in sitesinden canlı yayınlanan roketin kalkışı sırasında izleyicilerden alkış sesleri yükseldi.

Kapsülden ayrılan 2 robot 8 dakika sonra dünyaya döndü

Roketin kalkışı Uzay Merkezi’nden 8 kilometre uzaklıktaki Coco Plajı’nda yaklaşık 2 bin kişi tarafından izlendi. Roket fırlatıldıktan sonra 3 dakika içinde kapsülden ayrılan iki roket 8 dakika sonra dünyaya döndü.

Fırlatma sonrasında düzenlenen basın toplantısında Musk, fırlatma aracının saatte 483 kilometre hızla Atlantik Okyanusu’na ineceğini söyledi. Musk roketin atışını zafer olarak nitelendirdi.

Fırlatma maliyeti 90 milyon dolar

70 tona kadar yük taşıma kapasitesine sahip Falcon Heavy’nin fırlatma maliyeti 90 milyon dolarken Delta Heavy 435 milyon dolara uzaya gidebiliyor.

Falcon Heavy, 1973 yılında emeSaturn 5 ve Sovyet füzesi Energia’nın fırlatılmasından sonra en fazla yük taşıma kapasitesine sahip uzay aracı.

Bu roketin başarı bir şekilde fırlatılması daha fazla gelir ve şöhret kaynağı olmasının ötesinde SpaceX’e yeni fırsatlar sunacak. BBC’ye göre bu fırsatlar arasında şunlar bulunuyor;

ABD Ordusu tarafından kullanılacak büyük uyduları uzaya fırlatılması.

Geniş kapsamlı uzay araştırmaları için çok sayıda uydu göndermek.

Mars’a daha büyük boyutta ve daha fazla robot gönderebilecek. Jüpiter, Satürn ve gezegenleri gibi dış gezegenler ziyaret edebilecek.

Tesla Roadster’ın güneş sisteminde Dünya ve Mars arasındaki uzaklık kadar yol katetmesi bekleniyor.

James Webb Uzay Teleskobu büyük alanlara ihtiyaç duyan gibi büyük teleskoplar gönderilmesi.

SpaceX, daha önce uzaya 2 kişi göndereceğini açıklamıştı. Fakat Musk, pazartesi günü yaptığı açıklamada, SpaceX’de daha sağlam bir fırlatma sistemi geliştirilene kadar bunun ertelendiğini söyledi.