Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Elon Musk’tan Tayland’da mağarada mahsur kalan çocuklara yardım teklifi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li milyarder Elon Musk, Tayland’da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerini kurtarmak için Tayland hükümetine yardım teklifinde bulundu.

Bir Twitter kullanıcısının yaptığı paylaşımla mağarada sıkışan çocuklar için kendisinden yardım istemesi üzerine Musk, Twitter hesabından “Eğer bir yolu varsa yardım etmekten mutluluk duyarım” yanıtını verdi.

Elon Musk, ardından yaptığı bir diğer paylaşımda ise CEO’su olduğu SpaceX ve Boring Company mühendislerinin, ülkedeki kurtarma çalışmalarına destek olma amacı ile yarın Tayland’a hareket edeceklerini bildirdi.

ABD’li girişimci, çocukların kurtarılabilmesi için mağaraya uzanan bir tüp geçit önerdi. İçi havayla doldurulacak tüp sayesinde çocuklar mağaradan çıkış yapabilecekleri kuru bir geçide ulaşmış olacak.

Taylandlı uydu iletişim şirketi Mu Space’in kurucusu ve CEO’su James Yenbamroong, “SpaceX şirketi, Tayland hükümetiyle bağlantı kurmalarına yardım etmemiz için bugün bizimle iletişime geçti” dedi.

Oksijen seviyesi azaldı

Yetkililer, bugün mağaranın içindeki oksijen seviyesinin azaldığını açıklayarak, kurtarma çalışması yapanların mağaraya daha fazla oksijen tüpü yerleştirmek için zamanla yarıştıklarını söyledi.

Tayland’da 13 gündür bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve futbol antrenörlerini kurtarma çalışmalarına katılarak, olası tahliye rotasına oksijen tankları yerleştiren Taylandlı bir eski deniz komandosu hayatını kaybetti.

Çocukların mağaradan çıkmaları için henüz bir yöntem bulunamadı. Tıbbi yardım ve gıda götürülen çocukların ya dalış öğrenmeleri ya da 4 ay daha mağarada kalmaları gerekecek.