Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Emel Hareketi, kurucusu İmam Musa el-Sadr’ı anıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’nin liderlik ettiği Emel Hareketi, hareketin kurucusu İmam Musa el-Sadr’ın, Abbas Bedreddin ve Şeyh Muhammed Yakup ile 1978 yılında Libya topraklarında kayboluşunun 40. yıl dönümü münasebetiyle bir tören düzenledi.

Hareketin, Beyrut ve güney bölgelerinin ardından bu yıl Bekaa iline bağlı Baalbek şehrinde gerçekleştirdiği tören, başkanlık seçimleri döneminde Emel Hareketi ve Hizbullah’a yöneltilen eleştirilere de cevap verme niteliği taşıyor. Zira bazı taraflar, söz konusu iki harekete güney bölgelerinin kalkınmasına ve Bekaa’nın ihmaline odaklandıklarını iddia ederek, “Güney ikilisi” adını vermişti.

Berri ve Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen seçimlerin ardından toplantılar düzenleyerek Bekaa’nın kalkınmasına öncelik verilmesi hususunda anlaşma sağlamışlardı. Zira bölge halkı, ekonomik ve yaşamsal koşullarının bozulması karşısında öfkelenmeye başlamış ve bu durumu seçim sırasında “Şii İkili”‘ye yansıtmaya çalışmışlardı.
Emel Hareketi kaynakları yaptıkları açıklamada, Sadr’ı Baalbek’te anma kararının ikiliyi “Bekaa’daki halkın haklarını azaltmakla suçlayanlara dair bir cevap” olmadığını söylerken, yıldönümü töreninin güneyde Sur ve Nebatiye şehirleri, Beyrut ve Bekaa’da Baalbek’te yapıldığını hatırlattı. Son yıllarda Suriye yakınlarındaki Arsal tepelerini işgal eden DEAŞ ve Nusra Cephesi’ni de kapsayan güvenlik dolayısıyla Baalbek’te tören düzenlenmiyordu.

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre taraflar, bölgeyi destekleme konusunda net bir karar aldı. Kaynaklar, Nebih Berri’nin, tıbbi açıdan kullanılması için kenevir ekimi konusunda yasa tasarısı önerisinde bulunmasının, bu bölgeyi geliştirme konusunda ilk adımlardan biri olabileceğini söyledi. Kaynaklar, “Başkan Berri, özellikle uyuşturucu vakalarında arananları etkileyen genel af yasasının yürürlüğe girmesinden önce kenevir yetiştirilmesinin yasallaştırılmaması gerektiğinde de ısrarcı. Çünkü aksi takdirde benzer konular için aranan çiftçiler açısından büyük bir haksızlık olur” ifadelerini kullandı.

“Şii ikili”nin Bekaa halkına öncelik verme hususunda karar aldığı açık. Bu çerçevede kaynaklar, Güney Konseyi’ne benzer bir Bekaa Konseyi kurulması önerisiyle de bölgenin kalkınmasının hedeflediğini vurguladı. Son aylarda Bekaa’daki bölgeler, ekonomik ve sosyal koşulların kötüleşmesi sonucunda benzeri görülmemiş güvenlik ihlallerine tanık olmakta. Bu durum ise bölgeye dair bir güvenlik uyarısına neden olurken, bölgedeki askeri ve güvenlik operasyonlarında da herhangi bir istikrarın sağlanamamasına yol açtı.

Emel Hareketi ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, bugün yaptığı açıklamada, Bekaa’nın kalkınmasının öncelikleri arasında yer aldığını söylerken, ulusal birliğin, ortak yaşamın ve sınıfsal farklılıklarla mücadelenin hareketin sabitleri olduğunu vurguladı. Bu çerçevede Emel Milletvekili Muhammed Nasrallah Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, hareketin Lübnan’ın kuzeyindeki Akkar bölgesinin de kalkınması konusunda endişe duyduğunu ifade etti.

Emel Hareketi’nin bir sonraki aşamadaki öncelikleri arasında bazı konularda mahrum bırakılmış alanların kalkınmasının yer alacağı belirtilirken, parlamento seçimlerinde ortaya çıkan “zararları” onarmak için “iç reformları” tamamlama çabalarına odaklanıldığını vurgulandı. Bu bağlamda başkanlık organının seçilmesi hedeflenen Eylül sonunda da hareketin düzenleyeceği konferans kapsamında söz konusu meselelerin ele alınması bekleniyor. Kaynaklar tarafından aktarılana göre konferans, periyodik olarak hareketin başkan ve yardımcısını, yürütme heyeti ve siyasi büro başkanını belirlemek üzere düzenleniyor. Ancak el-Sadr’ın yokluğundan bu yana Berri tarafından üstlenilen Emel Hareketi başkanlığı pozisyonunda herhangi bir değişiklik olmayacak. Bu çerçevede tek kesin değişimin, Milletvekili Muhammed Nasrallah tarafından üstlenilen yürütme heyeti başkanlığında yaşanması bekleniyor.

Nasrallah ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, her üç yılda bir düzenlenen konferansın Mart ayı sonlarında yapılması gerektiğini, ancak milletvekillerine ilişkin endişeler nedeniyle Eylül ayı sonuna ertelendiğini vurguladı.