Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Endonezya depreminde 5 bin kayıp | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Endonezya’nın Sulawesi adasında 28 Eylül’de meydana gelen deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı 1763’e yükseldi. 2 bin 600’den fazla kişinin yaralandığını bildiren yetkililer, 5 bin kişinin kaybolmuş olabileceğinden endişe ediyor.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, açıklanan kayıp sayısının Petobo ve Palau bölge yetkililerin tahminlerine dayandığını söyledi. Afet Merkezinden yapılan açıklamada 11 Ekim’e kadar arama çalışmalarının devam edeceği bu tarihten sonra bulunamayanların ölü listesine ekleneceği açıklandı.

Şimdiye kadar 1763 kişinin cesedine ulaşıldı. Ancak yetkililer 5 bin’e yakın insanın kayıp olduğunu söylüyor. Sözcü, yerel yetkililerin hala bu rakamı doğrulama ve veri toplamaya çalıştığını açıkladı. Yetkili “çamur altında kalmış insanların tam sayısına ulaşmak kolay değil” dedi.

Yetkililer Palau bölgesinde yaklaşık 1000 kişinin öldüğünü açıkladılar. AFP’ye konuşan Endonezya Arama Kurtarma Merkezi sözcüsü, Muhammed Sugi, “arama kurtarma çalışmalarının 10.gününe geldik. Bundan sonra hayatta kalan birini bulmak mucize olur” dedi.

Endonezya hükümeti cesed arama çalışmalarını bırakarak Palau bölgesini toplu mezar ilan etmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta salgın hastalıklara sebep olmasın diye yüzlerce insan toplu mezarlara gömüldü.

Amcası hala kayıp olan Muhlis, ölü ve kayıpların anısına bir anıt mezar dikilmesi gerektiğini belirtirken “böylelikle torunlarımız 2018 yılında bir felaket yaşadığımızı bilir” dedi.

Yardım kuruluşlarının içme suyu ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşadıkları Palau’da, 82.000’den fazla asker ve sivilin yanı sıra gönüllüler de görev yapıyor. Günler sonra, dış yardımlar yavaş yavaş felaket bölgesine ulaşmaya başladı ve uluslararası örgütler yaklaşık 200 bin insanın insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyorlar.

Kurtarma ekipleri dün yaptıkları açıklamada salgın hastalık konusunda alarm verdiler. Afet Merkezi Sözcüsü Yusuf Latif AFP’ye yaptığı açıklamada kurtarma ekiplerinin hastalık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek “ ekibimizi takviye ettik ancak hastalıklara karşı çok dikkatli olmalıyız” dedi.
Öte yandan Bakan Wiranto, “kayıp arama çalışmalarını ne zaman bitireceğimiz ve bölgeyi ne zaman toplu mezar ilan edeceğimize karar vermemiz gerekir” dedi.

Palau’nun güneyindeki askeri birlikten Siyafeddin yerle bir olmuş dini bir okula giderken bir ceset torbası istedi. Orada bulunan askerlerden biri yeni ceset bulduklarını söyleyince “Burada hayatta kalan kimse yok. Her gün yeni cesetler buluyoruz” dedi.

Yerle bir olmamış Roa-Roa otel merkezli arama çalışmalarında umutlar azalmış durumda. Hastaneler sınırlı sayıda ekipmanla çalışmak zorunda.

Karwana köyünde hemşire Eung Lamata, tedavi edilemeyen yaralarının iyileşmesi için kliniğe gelen hastalara antibiyotik ve ağrı kesici bile sağlayamadıklarını söyledi. Klinik çalışanlarının önemli bir kısmının nerde olduğu belli değil.

Yerel basında yer alan haberlere göre hayatta kalanlar gıda taşıyan kamyonları ve dükkanları yağmalamaya başladı. Güvenlik güçleri hırsızlık yapanların vurulacağı konusunda uyarıda bulundular.

Yüzlerce insan mutfak tüpüyle dolu kamyona koştu. Biraz sonra umutsuz şekilde kendilerini kuyrukta buldular. Bir dükkan kapılarını açtı ancak askerlerin gözetiminde kimsenin içeriye girmesine izin vermedi.

Tarım Bakanı Umran Süleyman, Palau’ya temel ihtiyaç maddeleri taşıyan 500 kamyonun yola çıktığını söyledi. Bakan “Palau, hepimiz için bir çile bu nedenle oraya herkes yardım ediyor” dedi.

Birleşmiş Milletler, Endonezya’daki deprem ve tsunaminin kurbanlarına yardım etmek için Cuma günü 50,5 milyon dolarlık “acil yardım” çağrısında bulundu. Günler sonra dış yardımlar, 200.000 kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğu söylenen bölgeye yavaş yavaş ulaşmaya başladı.

Temel ihtiyaç maddelerinin bölgeye ulaştırılmasında zorluklar yaşanıyor. Palao’daki küçük havaalanına inen uçak sayısı sınırlı.

Oxfam örgütü Palau’ya su arıtma üniteleri gönderirken, İsviçre yardım ekipleri içme suyu ve geçici barınaklar tedarik ediyor.

Endonezya, 260 milyon insanı deprem, tsunami ve volkan tehdidine maruz bırakan Pasifik “Ateş Çemberi” üzerinde bulunuyor.