Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Endonezya’da hapishaneden saldırı planlayan DEAŞ lideri yargılanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Endonezya’da, dün, 2016 yılında başkent Jakarta’da düzenlenen bir saldırının planlanmasına karıştığı iddia edilen tutuklu DEAŞ lideri Aman Abdurrahman, mahkeme önüne çıkarıldı.

Mahkeme, Aman Abdurrahman adındaki DEAŞ militanını 2016 yılında Jakarta’da düzenlenen 3 ayrı intihar saldırısının planlanmasına karışmakla suçladı. Reuters’ın bildirdiğine göre, Aman Abdurrahman, DEAŞ’ın Endonezya kolunun kurucusu olarak kabul ediliyor. Tutuklu bulunduğu hapishane saldırı planlamakla suçlanan Abdurrahman, dün, yoğun güvenlik önlemleri içinde mahkemeye getirildi.

DEAŞ terör örgütüne 2014 yılında katılan Abdurrahman’ın sorumlu tutulduğu saldırılar arasında, Ocak 2016’da Jakarta’da 8 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırısı da bulunuyor. Saldırı nedeniyle Ağustos 2016 tarihinde yeniden hapis cezasına çarptırılan Abdurrahman, o tarihten önce karıştığı bir saldırıdan aldığı cezayı tamamlamak üzereydi.

Polis kaynaklarına göre, Abdurrahman, DEAŞ terör örgütünün Endonezya’daki başta gelen propagandacılarından biri. Ayrıca 2015 yılında kurulan Endonezya’da faaliyet gösteren 24 örgütün katıldığı Ensar el-Devle örgütü liderlerinden. Mahkeme yetkilileri, yargılanan Endonezyalı DEAŞ lideri Aman Abdurrahman’ın Ensar el-Devle örgütü bağlılarına, 2014 yılında tutuklu bulunduğu hapisten cihat ve Suriye’deki DEAŞ liderlerinin Avrupa kentlerinde saldırılar gerçekleştirme talimatını uygulama çağrısı yapmakla suçluyor.

Destekçilerine DEAŞ’a katılın talimatı

İddianameye göre, Abdurrahman’ın arkadaşlarından Ruveys kod adıyla bilinen İvan Darmavan’ın saldırıların finanse edildiğini kolaylaştırdığını ifade ederken, Abdurrahman ise saldırıları tutuklu bulunduğu hapishaneden planladı. Ayrıca iddianamede, Aman Abdurrahman’ın 2014 yılında DEAŞ’a biat ederek destekçilerine DEAŞ saflarına katılmak üzere Suriye’ye gitmeleri emrini verdiği belirtildi. Avukat talebinde bulunan Abdurrahman ise suçlamaları reddetti. Aman Abdurrahman’ın mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılabileceği ifade ediliyor.

Aman Abdurrahman hakkında ilk olarak yıllar önce, Endonezya’nın Açe bölgesinde militan yetiştirdiği iddiasıyla tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Konuya dair bir açıklama yapan Endonezyalı Savcı Anita Divayani, Aman Abdurrahman’ın, Endonezya’da başta Rus ve Fransızlar olmak üzere yabancıları hedef almak için Paris saldırısına benzer bir saldırı planladığını söyledi.