Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Endonezya’da terörle mücadele yasasında değişiklik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Endonezya’da güvenlik güçlerine geniş yetkiler veren terörle mücadele yasasında yapılan değişiklikler kabul edildi.

Endonezya haber ajansı Antara’nın haberine göre, 2003 yılında kabul edilen ve yürürlükte olan terörle mücadele yasası revize edilerek güvenlik güçlerinin yetkileri artırıldı.

Terör şüphelilerinin gözaltı süresinin uzatılmasını ve şüphelilerin eyleme geçmeden yakalanmasını öngören değişiklikler, Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

Yasada yapılan değişikliklere göre, terör saldırısı düzenlenmesinden şüphelenilen bir kişinin gözaltı süresi 7 günden 21 güne çıkarıldı.

Değişikliğe göre mahkeme tarafından terör örgütü ilan edilen bir gruba üye olan bir kişi, saldırı gerçekleştirmemiş olsa bile cezalandırılabilecek.

Örgüte üye olan veya başkalarını üye yapmaya çalışanlara en az 2, en fazla 7 yıl, örgütün kurucusu, lideri veya üst düzey yöneticilerine ise en az 3, en fazla 12 yıl hapis cezası verilebilecek.

Endonezya’nın Surabaya, Sidoarjo ve Riau şehirlerinde 13 ve 14 Mayıs 2018’de düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı ve bıçaklı saldırılarının ardından revize edilen yasa tasarısı, meclise sevk edilmişti.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, başkent Cakarta’da 2016’da 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası terörle mücadele yasasında değişiklik çağrısı yapmıştı.

Bali Adası’nda 2002’de düzenlenen bombalı saldırıda ise 202 kişi hayatını kaybetmişti.