Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Endonezya’daki felaketin boyutları drone ile görüntülendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Endonezya’nın Sulawesi Adası’ndaki deprem ve tsunami felekatinin boyutları drone ile çekilen görüntülerde ortaya çıktı. Endonezya hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre şu ana kadar bin 200’den fazla insan hayatını kaybetti.

İngiliz The Guardian gazetesinin yayınladığı video, şiddeti 7.5 ulaşan deprem sonrası bölgedeki hasarın boyutlarını ortaya çıkardı.

ABD’li CNN kanalı ise Endonezya felaketinden önceki ve sonraki fotoğraflarını yayınladı.

Onlarca insani yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütü acil yardım sağlama konusunda hazır olduğunu dile getirdi. Ancak videoda göründüğü gibi yollar ve havalimanlarının zarar görmesi nedeniyle yardımları ulaştırma konusunda zorluklarla karşılaşılıyor.

Ekipler molozlar arasında canlı kimse olup olmadığını araştırmaya devam ediyor.

Endonezya geçtiğimiz yıllar içerisinde yıkıcı depremlere sahne oldu. 2004 yılında Endonezya’nın Sumatra adasında meydana gelen sarsıntıların 9.3 şiddetine ulaştığı tsunami sonucunda Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan ülkelerden 168 binini Endonezyalıların oluşturduğu yaklaşık 220 bin kişi hayatını kaybetmişti.

2010 yılında ise Sumatra sahili karşısındaki, Mantawe bölgesinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem sonucu 430 kişi hayatını kaybetmişti.

http://turkish.aawsat.com/2018/10/article55439271/endonezyada-deprem-ve-tsunami-olu-sayisi-1200u-asti