Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Endonezya’daki kilise saldırılarını DEAŞ üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Endonezya’da 11 kişinin hayatını kaybettiği 3 kiliseye yönelik saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlendi.

Surabaya kentindeki 3 kiliseye düzenlenen bombalı saldırılarda 11 kişi hayatını kaybetmiş 41 kişi de yaralanmıştı.

Doğu Cava bölgesinde ülkenin ikinci büyük kenti Surabaya’da yerel saatle 07.30 sularında üç kiliseye bombalı saldırılar düzenlendi.

Doğu Cava Emniyeti Sözcüsü Frans Barung Mangera, yaralıların tedavisinin hastanede sürdüğünü ifade etti.

Mangera ayrıca Santa Maria Roman Kilisesi’ne düzenlenen ilk saldırının ardından birkaç dakika içinde Diponegoro ve Pantekosta kiliselerine de saldırıldığını kaydetti.

Motosikletli kadın saldırgan

Bölge polisi, Santa Maria Roman Kilisesi’ndeki intihar saldırısında iki çocuğuyla motosiklet üzerinde olan bir kadının, bombayı kilise girişinde infilak ettirdiğini belirtti.

Polisin olaya ilişkin geniş çaplı soruşturması devam ederken, patlama sonrası nüfusun yoğun olduğu başkent Cakarta, Doğu Cava ve Riau Adaları bölgesinde en üst seviyede güvenlik alarmı verildiği duyuruldu.

Bu arada Devlet Başkanı Joko Widodo, olay yerinde incelemelerde bulunmak ve yaralıları ziyaret etmek için kente gitti.

Ülkenin en büyük Müslüman topluluğundan Nahdlatul Ulema (NU), Endonezya Ulema Meclisi ve Cakarta’daki Endonezya Kilisesi Derneği saldırıları kınadı.

Yaklaşık 260 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya, en kalabalık Müslüman nüfusu barındırıyor. Ülke nüfusunun yüzde 87’si Müslüman, yüzde 10’u Hristiyan, yüzde 1,7’si Hindu ve yüzde 1,3’ü de diğer inanç sahiplerinden oluşuyor.