Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erbil: İnternet hatlarını Bağdat’a karşı bir baskı kartı olarak kullanmayacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İletişim Bakanlığı, Türkiye ile Irak arasında uzanan ve IKBY üzerinden geçen interneti kesmeyeceklerini açıkladı. Bakanlık, Irak’ın sadece IKBY üzerinden değil, birçok bölge üzerinden de internete ulaştığına dikkat çekti.

Bağdat’taki Federal İletişim Bakanlığı da konuyla ilgili Iraklılara yaptığı duyuruda Irak’taki internetin tamamen güvende olduğunu ve kesilmeyeceğini garanti etti.

Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı Sözcüsü Amid Muhammed Salih, “Irak, interneti sadece Kürdistan’da faaliyet gösteren internet şirketlerinden değil, Kuveyt, Basra Körfezi ve İran’dan da alıyor. IKBY’deki şirketler, Irak’ın güney ve orta kesimlerindeki internetin bir bölümünü sağlıyorlar” dedi.

İnternet hizmetlerinin sağlanmasının, IKBY’deki Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı ile ilgisi olmadığını söyleyen Sözcü, IKBY’deki lisans verilen internet şirketlerinin, şirketler arasındaki ticari ilişkiler aracılığıyla, bu hizmetleri Irak’ın diğer alanlarına da sağladığını ifade etti.

Başbakan Haydar İbadi Başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Bakanlar Konseyi toplantısında, GSM operatörlerinin federal hükümetin kontrolünde olması ve merkezlerinin Bağdat’a taşınması gerektiğini öngören bir karar alınmıştı.

Amid Muhammed Salih Bağdat’ın bu kararı hakkında, “Üç telekomünikasyon şirketi Korek Telecom, Asia Cell ve Zain Irak, bakanlığımızdan çalışma izni almadı” yorumunda bulundu. Federal Bilgi ve İletişim Kurumu’nun ise Irak’ın her yerinde çalışmak üzere onay aldığını vurguladı.

Irak İletişim Bakanlığı da İletişim ve Altyapı Genel Şirketi ve Uluslararası Bilgi Ağı Servisleri Genel Şirketi ile Irak’la komşusu ülkeler arasındaki ara bağlantı yoluyla ülkenin tüm bölgelerine internet hizmeti sağladıklarını duyurdu.