Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erbil ve Süleymaniye havaalanları yakın zamanda açılmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat’taki Federal Hükümetin Kürdistan bölgesinde ki Erbil ve Süleymaniye havaalanlarına cezai yaptırımları devam ediyor.

Havaalanı yetkililerine göre bölgenin kapatılması da dahil günde yaklaşık yarım milyon dolarlık ağır bir kayıp yaşanıyor.

Ağır kaybın Bağdat Hükümeti lehine bir getiri olduğu yorumları yapılıyor.

2 havaalanının kapatılmasından iki ay sonra Süleymaniye Havalimanı Müdürü Tahir Abdullah tarafından teyit edilen bilgiye göre bölgede ki resmî makamlar, krizde Irak Sivil Havacılığı Kurumu’nun yetkisi olmadığı için krizin çözümü yönünde umut olmadığı, havaalanlarını açma yetkisi sadece Irak Başbakanı Haydar el-İbadi elinde bulunduğunu belirtti.

Abdullah, eş-Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “havaalanlarının açılmasına dair herhangi bir işaret bulunmadığını ve bu ay sonuna kadar açılması yönünde duyumların asılsız olduğunu vurgulayarak bu açıdan bizimle Irak Havacılık yönetimi arasında herhangi bir karar ve hatta temas bile yok bu nedenle havaalanları yakın gelecekte açılma umudu yok” şeklinde konuştu.

Havalimanı Müdürü Abdullah’ın teyit ettiğine göre Bağdat hükümetinin Kerkük’te sivil bir havaalanı kurma kararı verme niyetleri hakkında Kürt siyasi kaynaklarının şüpheleri güçlendiği belirtildi.

Erbil ve Süleymaniye Havaalanlarının sadece iç hat uçuşlarında kullanılmasından öte uluslararası statüye çevrilmesi endişesi duyuluyor. Bu nedenle yetkililer havaalanlarında son dönemlerde insani yardım uçuşları da dahil uluslararası uçuşlarının tekrar başlamayacağını bildirildi.
Federal hükümetin geçtiğimiz günlerde Erbil Havaalanı’nın kapatılması karşılığında Süleymaniye Havalimanı’nın hava uçuşlarına açılması önerisini Başbakan yardımcısı Kubad Talabani’nin reddettiği belirtildi.

İki havalimanının kaynaklarına göre, geçtiğimiz yıllara göre yolcu sayısında %72 oranında ciddi bir azalma oldu. Erbil Havalimanı uluslararası uçuşlar önceden günlük 50-60 sefer yapılırken şuan 5-6 sefere düştü. Süleymaniye havalanında yolcu sayısı 500 bin iken şuan sadece 350 yolcu olduğu ve bu düşüş, günlük 400 bin dolar kayba neden olduğu belirtildi.