Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erbil’e konfederasyon seçeneği sunuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu sonrasında krize yönelik çözüm seçenekleri tartışılmaya devam ediyor. Erbil ile Bağdat arasındaki sorunu gidermek için son olarak bir konfederasyon seçimi formülü ortaya atıldı.

Kürt tarafı, Bağdat’ın önerdiği seçeneği memnuniyetle karşıladı ancak bazı şartlar yerine getirilmeden onaylamayacağını duyurdu.

Referandum Yüksek Kurulu’nun yerine kurulan Irak Kürdistanı Siyasi Liderliği Üyesi Abdullah Verti, Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada; “Konfederasyon teklifi, komşu ülkeler ve uluslararası alandaki bazı ülkeleri temsilen üçüncü taraflar aracılığıyla gündeme getirildi” dedi. Teklifin, hükümet ve Irak’taki siyasi partilerin bir bölümü tarafından kabul edildiğini ancak henüz resmi bir duyuru yapılmadığını kaydetti.

Üyesi olduğu Kürdistan Siyasi Liderlik Konseyi’nin henüz öneriyi tartışmadığını belirten Verti “Tüm sorunları Irak Hükümeti ile diyalog ve müzakereler aracılığıyla çözüme kavuşturmalıyız” ifadesini kullandı.

Kürt Yönetimi formülden memnun

Sunduğu konfederasyon formülüne ilişkin açıklamalarda bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Siyasi Büro Sekreteri Fazıl Mirani, teklifi olumlu bulduklarını söyledi, “Bağdat Kürt Devleti’nin bağımsızlığını tanıdığı zaman konfederasyon hakkında da tartışabiliriz” dedi.

Benzer bir açıklama da Kürdistan Bölgesi Başkanlık Medya Danışmanı Kifah Mahmud’tan geldi. Mahmud, Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar Bağdat ve Erbil arasında müzakereler başlamadı. Bağdat, Kürdistan Devleti projesine saygı gösterdiği zaman konfederasyon seçeneğini de konuşabiliriz” dedi. Tüm seçeneklere kapılarının açık olduğunu vurgulayan Mahmud, konfederasyon önerisinin daha önce de birçok Iraklı siyasi lider tarafından gündeme getirilen bir konu olduğunu söyledi. “2003 yılına kadar Selahaddin ve Londra’da gerçekleştirilen muhalefet toplantılarının yapıldığı günlerde dahi bağımsızlık, konfederasyon ve federalizm tartışmaları yapılıyordu” ifadesini kullandı. Seçeneğe o dönemde Saddam Hüseyin rejimine karşı çıkan siyasi hareket liderlerinin itiraz ettiğini vurgulayan Kürdistan Bölgesi Başkanlık Medya Danışmanı, referandum sonrasında seçeneğin yeniden gündeme geldiğini kaydetti. Tüm fikir, proje ve senaryoların tartışmasının Bağdat ve Erbil arasındaki ilişkileri geliştirmenin tek yolu olduğunu vurguladı.