Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan 9 Temmuz’da kabineyi açıklıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz’da kabineyi oluşturacak bakanların isimlerini açıklaması beklenirken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e başkan yardımcılığı teklif edildiği iddialarını reddetti.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidardaki AK Parti’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’nin rızası olmadan herhangi bir karar alamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde başarısız olması ve meclisteki milletvekili sayısının düşmesinin ardından CHP içinde bir kargaşa yaşanıyor.

CHP’nin seçimlerdeki cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, günler önce yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu ile genel başkanlık için yarış içinde olmayacağını ve kurultay için imza toplamayacağını söylemişti.

İnce, dün Ankara’da bir grup gazeteciye verdiği demeçte, akşam yemeğinde bir araya geldiği Kılıçdaroğlu’na olağanüstü kurultay toplayabileceğini ifade ettiğini ve onursal başkanlık önerdiğini söyledi.

Muharem İnce, “Olağanüstü kurultay için imza toplayacak mısınız” sorusuna, “Hayır ben imza toplamayacağım. Ama hayır derse örgüt kendisi çözecektir” şeklinde yanıt verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise, akşam yemeğinde konuştuklarını açıklayan İnce’ye ‘Özel bir yemekti, bağlamından koparılması siyasi nezaketsizlik’ sözleriyle tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, olağanüstü kurultayın düzenlenmesinin partinin gündemi açısından bir sorun olmadığını açıkladı.