Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: ABD Büyükelçisi ile görüşmeyeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Ankara büyükelçisiyle görüşmeyeceklerini duyurdu.

Erdoğan, Belgrad ziyaretinde ABD Büyükelçisi John Bass’a atıfta bulunarak, “Biz onu ABD’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak görmüyoruz. Veda ziyaretlerinde bulunuyor. Gerek bakanlarımız, gerek parlamento başkanımız ve gerekse şahsım kendisinin veda ziyaretini kabul etmedik, kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Diplomatik geleneğe göre görev süresi biten büyükelçiler, ülkeyi terk etmeden önce üst düzey yetkililere veda ziyaretinde bulunuyor. Ancak Bass önümüzdeki günlerde Türkiye’den ayrılacak olmasına rağmen, ABD-Türkiye ilişkileri tarihinde görülmemiş bir sürece tanıklık etti. Ankara, Washington Büyükelçisi’ni tanımadığını açıkladı.

İki ülke arasındaki gerginlik Türk makamlarının geçen hafta ABD konsolosluğundaki bir Türk yetkiliyi, geçen yıl gerçekleşen darbe girişimiyle bağlantılı olma şüphesiyle gözaltına alması ile başlamıştı. Ardından ABD, Türkiye’ye vizeleri askıya aldığını duyurdu. Bu tavra Türkiye aynı şekilde karşılık verdi. Erdoğan, konu hakkında “ Yaşanan gelişmeler ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir şeylerin döndüğünü gösteriyor. Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğu’na nasıl sızdı? Eğer bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna sızmadıysa, o zaman bunları buraya kim soktu?” yorumunda bulunmuştu. “Bunların üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendisini içeriden tehdit edecek bu tür ajanlara müsaade etmez” şeklinde konuşmuştu.

ABD elçiliği ise konsolosluk görevlisine karşı suçlamaları reddetti. Söz konusu suçlamaları “asılsız” olarak nitelendirdi.