Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan, ABD’den Kürt birliklerini Menbiç’ten çekmesini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zeytin Dalı Harekatı, Afrin’in merkezine kadar ilerlerken Türk ordusu orada bulunan YPG güçlerinin teslim olmasını istedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eğer kendileriyle anlaşmak istiyorlarsa ABD’nin, YPG güçlerini Fırat’ın doğusuna çekmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan, AK Parti’nin Erzurum kongresinde yaptığı konuşmada ABD’nin Menbiç konusunda sunduğu tekliflere açık olduklarını ancak yeni gelen Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini bilmediklerini söyledi. Erdoğan, Türk Ordusu ve ÖSO’nun Afrin’in dörtte üçünü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında hakimiyet altına aldığını söyleyerek Türkiye’nin Afrin sorununu büyük ölçüde çözdüğünü söyledi.

Erdoğan, Türkiye’nin bir yandan İdlib’teki kontrol noktalarını arttıracağını ve tahkim edeceğini vurgulayarak bir yandan da Menbiç’e doğru yöneleceklerini de açıklayarak şöyle dedi; “ Eğer ABD bizimle teröre karşı işbirliği yapmak istiyorsa teröristleri (YPG güçlerini kastediyor) Menbiç’ten Fırat’ın doğusuna çekmekle işe başlamalıdır.”

“Anlaşmaya varmak için çalışıyoruz”

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert bir önceki akşam yaptığı açıklamada, Washington’un Ankara ile Menbiç hakkındaki görüşmelerini sürdürdüğünü ve bu konuda bir anlaşmaya varmayı hedeflediklerini söyledi. Nauert açıklamalarını şöyle sürdürdü; “ Türkiye ile Menbiç konusunda pek çok görüşme gerçekleştiriyoruz. Örneğin geçtiğimiz hafta Türk yetkililerle bir buçuk gün süren toplantılar yaptık ve anlaşmaya varmak için birlikte çalışmaya devam ediyoruz.” Bu arada Nauert, Afrin operasyonunun DEAŞ terör örgütüyle mücadele konusunda dikkatleri dağıttığını yineledi.

ABD’li bir yetkili 19 Mart’ta iki bakan arasında yapılması kararlaştırılan toplantı yerine 21 Mart’ta Suriye konusunda daha üst düzey bir toplantı yapılmasının planlandığını söyledi. Amerikalı yetkili Anadolu Haber Ajansı (AA)’na verdiği demeçte şunları söyledi; “Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımı ile 21 Mart’ta Türk ve ABD yetkilileri arasında bir toplantı yapılması planlanıyor.” Yetkili, ABD’nin iki ülke arasındaki gergin ilişkilerin giderilmesine katkıda bulunmak için teknik komiteleri devam ettirmek istediğini belirterek iki tarafın delegasyonları arasındaki toplantıların devam edeceğini vurguladı.

Toplantı ertelendi

Türk diplomasi kaynakları dün yaptıkları açıklamada ABD ile Menbiç yol haritasını tartışmak üzere Mevlut Çavuşoğlu’nun katılacağı ve bu ayın 19’unda gerçekleştirilecek toplantının ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Türkiye ve ABD, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Ankara’ya yaptığı yakın tarihli bir ziyarette, iki ülke arasındaki farklılıkları tartışmak için ortak bir çalışma mekanizması oluşturma konusunda bir anlaşmaya varmıştı. Bu mekanizmalardan biri Suriye’deki iki ülke arasındaki farklılıkları ilgilendiren konuları ele almak için ikili eylem mekanizmasının kurulmasını içermekteydi.

“Kapıları açıp gönderseydik kaçacak delik arayacaktınız”

Öte yandan Erdoğan, Türkiye’yi “Zeytin Dalı” sürecini durdurma çağrısında bulunan karar tasarısının onaylanmasına zemin hazırlayan Avrupa Parlamentosu’nu şöyle eleştirdi; “Ey Avrupa Parlamentosu! Siz bu millete ne zamandan beri akıl vermeye başladınız? O aklı kendinize saklayın. 3,5 milyon Suriyeli’ye 7 senedir ev sahipliği yapan biziz. Kapıları açıp gönderseydik kaçacak delik arayacaktınız, delik. Bize yalvardınız, ‘Aman kapıları açmayın’ diye. Biz insanlık yaptık ama siz insanlıktan anlamıyorsunuz ki. Şu anda da istediğiniz kararı alın, bir kulaktan girer, öbüründen çıkar. Sizin aldığınız kararların zaten kıymeti harbiyesi yok.”

“Türkiye operasyonlarını sürdürecek”

Avrupa Parlamentosu’nun Zeytin Dalı operasyonunu durdurma kararıyla ilgili olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada karar, önyargılı ve objektif olmaktan uzak olarak nitelendirildi. Yapılan açıklamada AP’nin terör örgütüne müsamaha gösterdiği ancak Türkiye’nin bu kararı kabul etmeyerek Zeytin Dalı çerçevesinde yaptığı terörle mücadeleyi sürdüreceği vurgulandı.

AP, operasyonları durdurma çağrısı yaptı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu önceki gün (Perşembe), Türkiye’nin Afrin’deki teröristleri temizleme amacıyla yapılan Zeytin Dalı operasyonunu durdurma çağrısında bulunmuştu.

“AP’nin yaptığı bu açıklama hükümsüzdür”

Yine hükümet sözcülerinden Bekir Bozdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ AP’nin yaptığı bu açıklama hükümsüzdür ve Türkiye operasyonlarına devam edecektir” dedi.

TSK bildiri dağıttı

Bu arada Türk ordusu, Afrin’in kuzey bölgesinde bulunan en büyük yerleşim yerini ağır bombardımanından sonra attığı broşürlerde PKK savaşçılarını adalete güvenerek teslim olmaya çağırdı. Ordunun hazırladığı Kürtçe- Arapça broşürlerde şu ifadelere yer verildi: “ Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede ve Afrin’de güvenlik ve huzur için çalışıyor. Size uzattığımız ele ve Türk adaletine güvenin. Gelin, teslim olun. Afrin’de barış ve huzur dolu bir gelecek sizi bekliyor.”

Öte yandan PYD sözcüsü, TSK’nın dün gece boyunca Afrin şehrini bombaladığını ve en az 18 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Sözcü, militanlarının, şehre girmeye çalışan Türk kuvvetleri ve müttefikleriyle savaştığını da sözlerine ekledi.

“Şehir çok yakında teröristlerden temizlenecek”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, şehrin çok yakın zamanda teröristlerden temizleneceğini söyledi.

SOHR : 30 bin kişi bölgeyi terk etti

Türkiye hafta başından bu yana Batı’dan 90 köyle çevrelenmiş Afrin merkezine yönelik bombardımanı arttırdı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre bu operasyonlar sebebiyle son iki gündür 30 bin kişi bölgeyi terk etti. Gözlemevi dün gece yarısından beri 2 bin 500 kişinin bölgeden ayrıldığını açıkladı.
Afrin şehri Esed rejimi kontrolündeki Şam’a bağlı Zehra ve Nebil kasabalarına açılan tek menfez. Ancak şimdi orası da iki gündür Türk ateşi altında.

“İnsanlar bodrumlarda yaşıyor”

Göç nedeniyle şehrin en kalabalık olduğu bölgelerde insanlar bodrumlarda yaşıyorlar. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) Gözlemevi’nden bildirdiğine göre buradaki nüfusun 350 bin olduğu çevre köylerde ise on binlerce insan yaşadığı tahmin ediliyor.

Akar: Harekatı masum insanlara zara vermeden yapıyoruz

Diğer taraftan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada Zeytin Dalı Harekatı’nda gecikme ne pahasına da olsa diğer hiçbir ülkenin göstermediği dikkat ve hassasiyetle masum insanlara ve çevreye zarar vermeden operasyonu yürüttüklerini açıkladı.

Akar, dün yaptığı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türk halkının desteği ve ordusuna olan güveni sayesinde mümkün olan en kısa sürede Afrin askeri harekatının hedeflerine ulaşma umudunu dile getirdi. Akar aynı zamanda uluslararası anlaşmalara uygun olarak Zeytin Dalı Harekatı’nın sorumluluğunu büyük bir başarıyla gerçekleştirmeye devam ettiğini vurguladı.