Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Afrin şehir merkezi tamamen kontrol altına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, Afrin şehir merkezinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları tarafından bu sabah tamamen kontrol altına alındığını ve Afrin şehir merkezinde Türk bayrağının dalgalandığını açıkladı.

“Afrin şehir merkezinde artık terör örgütünün paçavraları değil, huzurun ve güvenin sembolleri dalgalanıyor”

Anadolu Ajansı (AA) tarafından aktarılan haberde, Erdoğan’ın “Afrin şehir merkezi TSK desteğindeki ÖSO mensupları tarafından bu sabah 08.30 itibarıyla tamamen kontrol altına alınmıştır. Afrin şehir merkezinde artık terör örgütünün paçavraları değil, huzurun ve güvenin sembolleri dalgalanıyor. Şu anda orada Türk bayrağı dalgalanıyor, Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağı dalgalanıyor” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR), TSK ve ÖSO’nun, bugün erken saatlerde Afrin kentine girerek, mahallelerin kontrolünü ele geçirdiklerini bildirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, çarşamba gününden beri TSK’nın devam eden hava saldırılarının ardından bugün TSK ve ÖSO’nun Afrin kentine girerek, mahallelerde kontrolü sağladıklarını açıkladı.

ÖSO tarafından sabah yapılan açıklamada, Eşrefiye, Mahmudiyye ve Cemiliye mahallelerinin kontrol altına alındığı duyuruldu.

Afrin’de bulunan AFP muhabiri, çatışmalar nedeniyle kentten onbinlerce kişinin bölgeden ayrıldığını aktardı.

SOHR, Çarşamba akşamından bu yana 200 bin’den fazla sivilin Afrin’den ayrıldığını ve bunların çoğunun Halep’in kuzeyinde Suriye rejimi tarafından kontrol edilen bölgelere gittiğini bildirmişti.

SOHR, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasından bu yana bin 500’den fazla YPG’linin öldürüldüğünü açıkladı.