Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Afrin YPG’den temizlenmeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, PYD’nin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG), Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kasabasından çıkarılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, YPG’ye destek veren ABD’nin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade ederek, “Afrin’in YPG denen terör örgütünden mutlaka temizlenmesi gerek. ABD’nin bu konuda verdiği sözleri tutmaması bizi derin bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Kolaylıkla çözebileceğimiz birçok konu bu yüzden çıkmaza girdi” dedi.

Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve ABD, PKK’yı terör örgütü olarak tanımlıyor. PYD’yi PKK’nın Suriye kolu olarak tanımlayan Ankara, ABD’nin PYD’ye destek sağlamasından dolayı rahatsızlık duyuyor. Erdoğan, Washington yönetimine defalarca PYD’ye destek vererek iki ülke arasındaki işbirliğini bozduğu ithamlarını yöneltmişti.

Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada, İdlib’e askeri operasyon gerçekleştiren Türkiye’nin Afrin’i hedef alacağına işaret ederken, Türkiye ve Rusya, Astana görüşmelerinde imzalanan Suriye’de çatışmasızlık bölgesi anlaşması kapsamında İdlib’de askeri gözetim noktaları oluşturmuştu.

Türkiye, Rusya ve İran, Kazakistan’ın Başkenti Astana’da Suriye’ye ilişkin üçlü bir anlaşma imzalasa da Rusya ve İran Esed rejimini, Türkiye ise, rejim karşıtı muhalif kuvvetleri desteklemeye devam ediyor. Üç ülkenin ortak düşmanı ise DEAŞ terör örgütü.