Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan, Avn’ı İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine davet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meslektaşı Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın ABD Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinden sonra işgal altındaki Filistin’in yeni durumunun görüşülmesi için çarşamba günü İstanbul’da düzenlenecek olan olağanüstü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesine davet etti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından Erdoğan’ın cumartesi günü İslam Devletleri Örgütü Başkanı sıfatıyla, Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti. Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lübnan Cumhurbakanının Avn zirveye katılmasını temenni ettiğini bildirdi. Ayrıca iki lider telefonda ABD’nin kararına bölgesel ve uluslararası tepkilerini dile getirdiler

Öte yandan Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Gibran Bassil Ürdün tarafından düzenlenen Arap Dışişleri Bakanlarının olağanüstü toplantısına katılmak üzere Cuma günü Kahire’ye gitti. Toplantıda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi ve elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı görüşülecek.