Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Bedelini fazlasıyla ödeyecekler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General Herbert Raymond McMaster’ın, Türk yetkililerle Suriye dosyası hakkında görüşmeler yapma amacıyla İstanbul’a gelişiyle, dördüncü haftasına giren Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de uçan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri ATAK helikopterinin düşmesi sonucu 2 askerin şehit olmasının açıklanması aynı döneme denk geldi.

Helikopter düşmesi sonucu 2 şehit

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de devam eden operasyonlar sırasında, saat 13.00 sularında, ATAK tipi bir helikopterin düştüğü ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

“Bedelini fazlasıyla ödeyecekler”

Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme toplantısında konuşan Erdoğan, “Az önce bir helikopterimiz düşürüldü. Bunun bedelini fazlasıyla ödeyecekler. Bütün bunlar olacak, bir savaşın içindeyiz. Kaybımız da olacak, ama verdirdiğimiz kayıplar da olacak. Silahlı kuvvetlerimiz, Suriye’nin kuzeyindeki teröristlere büyük bir yenilgi yaşatıyor ve onları ortadan kaldırana kadar onları kovalamayı bırakmayacağız” diye dedi.

Zeytin Dalı Harekatı’nın planlandığı gibi devam ettiğini, TSK’nın olumlu sonuçlar alıp, hedeflerine doğru ilerlediğini belirten Erdoğan, “Bu sabah itibariyle 141 terörist etkisiz hale getirildi. Silahlı kuvvetlerimiz büyük başarılar kazandı ve ülkenin sınırlarını koruyor. Dün, Afrin’deki büyük bir silah deposunu imha edebildik ve sınırlarımızın güvenliğini tehdit eden terör örgütlerini yenilgiye uğratmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“Helikopterin herhangi dış bir müdahaleyle düştüğü konusunda kesin bir delil yok”

AK Parti İl Kongresi için geldiği Muğla’da, gazetecilerin düşen helikopterle ilgili soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım ise, “Helikopterin herhangi dış bir müdahaleyle düştüğü konusunda kesin bir delil yok, gerekli araştırma çalışmaları başlamış durumda” açıklamasını yaptı.

Bu arada, TSK, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Afrin’deki YPG mevzilerini bombalarken, sınır kuvvetlerine takviye göndermeye de devam ediyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı İstanbul’a geldi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı, İbrahim Kalın liderliğindeki bir takım Türk yetkililerle, bölgedeki son gelişmeler ve Zeytin Dalı Harekatı hakkında görüşmek üzere dün İstanbul’a geldi.

Görüşme, ABD ve desteklediği Kürt militanların bulunduğu Halep kırsalındaki Münbiç’e olası Türk harekatını da kapsarkan, McMaster’in Türkiye ziyareti, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, Mısır, Lübnan, Kuveyt ve Ürdün dahil olmak üzere, bölgedeki bazı ülkeleri kapsayan Ortadoğu turunun ardından gerçekleşti.

ABD kaynakları, Suriye’deki son durum nedeniyle Tillerson’ın Ankara’da görüşmelerinin kolay olmayacağına işaret ederken, TSK’ya ait askeri ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib’in güneybatısında gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak ateşkes gözlem noktası kurmak amacıyla bölgeye ulaştı.

İdlib’de 6. Gözlem noktası oluşturuluyor

Askeri kaynaklar, konvoyun İdlib gerginliği azaltma bölgesinin güneydoğusunda bulunan Ebu Zuhur ilçesine bağlı Tel Tukan kasabasında konuşlandığını ve Astana anlaşması çerçevesinde gerçekleşen intikalin amacının, 12 tane olması kararlaştırılan gözlem noktalarından 6. sının oluşturulması olduğunu açıkladı.

Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib’in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde TSK’nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor.

Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 50 kilometre derinlikte yer alırken, Suriye rejimi ve İran destekli unsurlardan 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Türkiye, El-Bab’da organize sanayi bölgesi kuruyor

Öte yandan, Suriye’nin kuzeyindeki Halep kırsalında, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında geçtiğimiz yıl şubat ayında DEAŞ’tan temizlenen El-Bab ilçesinde kurulacak ilk organize sanayi bölgesinin temelleri dün atıldı.

Türkiye, yaklaşık 561 bin metrekarelik bir alana sahip bir organize sanayi bölgesi kurarak, El-Bab ilçesinde ticari hayatın yeniden canlanması ve ekonomik kalkınma sağlamayı hedefliyor.

Temel atma töreninde Gaziantep Vali yardımcıları Şenol Esmer ve Cengiz Ayhan da hazır bulunurken, El-Bab Yerel Meclis Başkanı Cemal Ahmet Osman, organize sanayi bölgesi projesinin El-Bab’ın kalkınması için önemli bir adım olduğuna dikkati çekerek, “El-Bab ilçe merkezine 5 kilometre mesafede yer alan El-Bab 1. Organize Sanayi Bölgesi, bölgenin ve El-Bab ilçesinin en büyük sanayi projesi. İnşallah bu proje ile El-Bab ilçesi kalkınacaktır. Kanalizasyon ve atıkların yeniden rafine edilmesi gibi olanaklarımız olacaktır. İnşallah bu projemiz faydalı olur ve başarılı oluruz. Proje kapsamında iş olanakları ve çalışanların geliri artacak” ifadelerini kullandı.

TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Ağustos 2016 ile Mart 2017 arasında gerçekleştirdikleri Fırat Kalkanı operasyonuyla, Halep kırsalındaki geniş alanları DEAŞ unsurlarından temizlemiş, binlerce Suriyeli de evlerine geri dönmüştü.