Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Çatışmasızlık bölgesi konusunda görev paylaşımı yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde çatışmasızlık bölgesi için İdlib’te adımlar atılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı, “Çatışmasızlık bölgesinin sınırları konusunda, içerde ve dışarda, görev paylaşımı yapıldı. TSK İdlib sınırları içinde, Rusya Silahlı Kuvvetleri sınırların dışında görev yapacak” dedi.

İran ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Cerablus’ta Rai’de bunu nasıl başardıysak, oraya 100 bin insan geri döndüyse, aynı adımlar İdlib’te de atılacak’’ ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye ziyaretinde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesine değinen Erdoğan, ‘’Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’deydi. İran-Türkiye-Rusya Üçlü mekanizmasını nasıl çalıştıracağımızı görüştük’’ dedi. Üçlü mekanizma son gerçekleşen Astana görüşmelerinde, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın(HTŞ) elindeki İdlip’te çatışmasızlık bölgelerin kurulması için anlaşmaya varmıştı.

Mevcut şartlarda operasyon yapmak zor

Türk Basınına yansıyan haberlerde, Ankara’nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) ve Türk Silahlı Kuvvetlerin(TSK), HTŞ’yi bölgeden çıkarmak etmek için Fırat Kalkanı gibi ortak bir operasyon yürütüleceği yönünde. Ancak Türk kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, mevcut şartlarda böyle bir operasyonun zorluğuna işaret edilerek, Türkiye’nin HTŞ’yi dağıtarak ÖSO saflarını sıklaştırmak gibi bir planı olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, İran-Türkiye-Rusya üçlü ittifakın İdlib’te çatışmasızlık bölgesinin kurulması için HTŞ’nin Halep’ten derhal bölgeyi terk etmesi yönünde karar aldığını kaydetti. HTŞ ise açıklamasında, İdlib’te çatışmayı sürdürme kararı aldı. Bu durum Türkiye’nin bölgede desteklediği silahlı güçleri korumak istemesine rağmen oraya gözlemci gönderme ihtimalini sınırlandırıyor.

Türkiye, HTŞ’yi terör örgütü kategorisinde değerlendiriyor

Geçtiğimiz sene El Kaide örgütüne mensubiyetine son veren HTŞ’yi işaret eden Çavuşoğlu, bölgedeki ılımlı muhaliflerin aşırılık yanlısı terör örgütlerinden ayrılma sürecine girdiklerini ifade etti. Türkiye, HTŞ’yi terör örgütü kategorisinde değerlendiriyor.

Suriye Rejim Ordusunu parçalanmış bir aileye benzeten Bakan Çavuşoğlu, rejimi rastgele kan dökmeye karşı uyardı.

Çavuşoğlu, ‘’Dört çocuklu bir aile düşünün, iki çocuğu herkes tarafından desteklenen ÖSO’ya mensup, üçüncüsü hiçbir örgütle bağlantısı yok, dördüncüsü ise terör örgütüne katılmış. Ne yapalım şimdi büyük küçük demeden anne baba tüm aileyi mi bombalayalım? Bu konuda dikkatli olmak gerek’’ diyerek bölgedeki sivil can kayıplarına sebep olan Rusya-Suriye uçaklarının yaptığı operasyonları sert bir şekilde eleştirdi.

Geçtiğimiz temmuz ayının sonunda Nusra Cephesi El-Kaide’den ayrıldığını ilan ederek Fethu’ş Şam Cephesi adını almıştı. Daha sonra Fethu’ş Şam, HTŞ çatısı altında diğer muhalif gruplarla birleşmişti. Bu gruplar, Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan HTŞ kontrolündeki İdlib şehrinde mevzileniyor.