Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını çökerteceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna daha kapsamlı ve etkin operasyonlar başlatmak amacıyla planlarını ve hazırlıklarını tamamladığını söyledi.

Erdoğan AK Parti’nin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını çökerteceğiz. Bu konuyla ilgili planlarımızı, hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait obüs bataryalarının Fırat’ın doğusunda YPG’ye ait mevzileri bombaladığı yönünde Türk medyasında çıkan haberlerin teyidi niteliğindeydi.

Erdoğan konuya ilişkin açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Fiili müdahalemizi başlattık. Yakında daha kapsamlı ve etkili operasyonlarla terör örgütünün tepesine tepesine bineceğiz. Hep söylediğim gibi; bir gece ansızın gelebiliriz.”

Suriye topraklarının yaklaşık üçte birini oluşturan Fırat’ın doğusundaki alanın çoğunluğu, en önemli bileşeni YPG olan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altında bulunuyor.

Türkiye, Suriye’deki Kürt militanları PKK’nın bir kolu olarak görüyor.

Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen SDG unsurları, Deyrizor’un doğu kırsalında, Fırat Nehri’nin kuzeydoğusundaki DEAŞ’ın son ceplerini kontrol altın almak için eylül ayında bir operasyon başlatmıştı. Ancak, DEAŞ son iki gün içinde geçen ay kaybettiği mevzilerin çoğunu geri kazandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ve SDG Basın Sözcüsü’ne göre son iki günde yüzlerce Kürt militan, DEAŞ’a karşı yeni bir savaşta SDG’yi desteklemek üzere Deyrizor’a geçti.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “Pazar gününden bu yana, YPG ve YPJ’deki 500’den fazla özel kuvvetler militanı Deyrizor’a getirildi” ifadesini kullandı.

SDG Basın Sözcüsü Mustafa Bali de deneyimli militanların DEAŞ’a karşı savaşta yer almak üzere takviye olarak gönderildiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Menbiç’te ABD ile yapılacak ortak devriyeye ilişkin bilgi vererek “Eğitim süreci tamamlandı. Bugün yarın da müşterek devriye başlayacak” dedi.

Akar, Fırat’ın doğusunun Menbiç’ten sonraki çalışma alanları olacağı mesajını da verdi.