Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Her an sınır kapılarını kapatabiliriz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun ardından Türkiye’nin atacağı adımlara ilişkin Polonya dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Hürriyet gazetesinde yer alan açıklamasında, “Biliyorsunuz, Kuzey Irak’ta bölgesel yönetime hava sahamızı tamamen kapattık. Karada ne yapılacağına dair görüşmeler de devam ediyor” dedi.

“Her an sınır kapılarını kapatabiliriz”

Erdoğan, “Merkezi yönetime sınırları teslim ederlerse Kuzey Irak yönetimindeki halkın ihtiyaçlarının Bağdat’tan karşılanması şartını getireceğiz. Biz sınır kapılarını daha kapamadık, ama her an bu da olabilir” dedi.

Erdoğan, Kerkük operasyonunda İran destekli Haşdi Şabi milislerinin rolüyle ilgili olarak gelen bir soruya, Türkiye’nin bu Şii milislerle dolaylı olarak işbirliği yaptığı iddialarını reddederek şöyle cevap verdi, “Haşdi Şabi’nin Sincar’ı ve Mahmur’u ele geçirdiği yönünde haberler var. Bunlar kesinse muhataplarımızla ayrı bir çalışma yapmak durumunda kalabiliriz.”

Aynı bağlamda, Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ankara’nın PKK ile daha etkin mücadele etme konusunda İran ile işbirliğine önem verdiğini açıkladı. Cihangiri ise, İran, Türkiye ve Irak arasındaki işbirliğinin, bölgede yaşanılan sorun ve zorluklarla yüzleşmek için önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti.