Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Kıbrıs, Doğu Akdeniz’de haddi aşmamalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında doğal gaz araştırmak için açılan bir geminin Türk ordusu tarafından engellenmesinin ardından Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de ‘haddi aşmaması’ gerektiğini vurguladı.

Erdoğan bugün AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Savaş gemilerimiz, hava kuvvetlerimiz gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakından takip ediyorlar. Kıbrıs’ta ve Ege’de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda buradan ikaz ediyoruz. Türkiye tarihten, anlaşmalardan ve uluslararası hukuktan gelen haklarının sonuna kadar takipçisi olacaktır” ifadelerini kullanarak şu anda ordusunun, YPG’ye karşı harekat gerçekleştirdiği Afrin ile Ege denizini kıyasladı.

Rum liderden ilk açıklama

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Erdoğan’ın söz konusu açıklamalarından sonra ‘endişe duyulmasına gerek olmadığını’ belirtti.

Türkler, İtalyan enerji devi ENI’nin sondaj gemisi Saipem 12000’in yöneldiği Münhasır Ekonomik Bölge’deki 3 numaralı parsele egemen olmak istiyor.

Anastasiadis, Lefkoşa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, endişe duyulmasına gerek olmadığını belirterek hükümetin, ekonomiye ve genelde devlete sorunlar yaratabilecek bir krize meydan vermemek için konuyla ilgilendiğini söyledi.

AB’den Türkiye’ye çağrı

AB, dün Türkiye’ye ‘tehditlere ve iyi komşuluğa zarar veren tüm davranışlara karşı mesafe alınması’ çağrısı yapılmıştı.