Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan ‘Körfez’e gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün sürecek olan Körfez gezisi kapsamında Cidde’ye gitti. Kuveyt ve Katar’a düzenlenecek  bu gezi, 4 ülke ve Katar arasındaki gerginliği yatıştırmak, Kuveyt’in arabuluculuk çabasını desteklemek gibi konuları kapsamaktadır.

Hadimu’l Haremeyni Şerifeyn Kral Selman bin Abdulaziz, Erdoğan ile iki ülke arasındaki ilişkileri ve Suudi Arabistan BAE, Bahreyn ve Mısır’ın Doha’yı terörü destekleme ve finanse etmekle suçlamasından sonra oluşan Katar krizini görüşmek için bir araya gelecek.

Almanya, İngiltere, Amerika ve Fransa’dan sonra Türkiye; 5 Haziran’da dört ülkenin Doha ile ilişkilerini kesmesinden bu yana uzanan krize çözüm bulmak için çabalayan beşinci ülke. Ankara, Erdoğan’ın ziyaretinin iki taraf arasında aracılık yapmak için değil, Kuveyt’in çabalarını desteklemek için olduğunun altını çizdi.

Doha, Kuveyt’in arabuluculuğunu, başarısızlığa ulaştırmaya çabaladı. Diplomatik kurallara saygı göstermeyerek Kuveyt’ten teslim aldığı 13 maddelik talep listesini yayınlamasıyla krizi başladığı noktaya döndürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kuveyt’e gidecek. Arabuluculuk çabaları hakkında konuşmak için Kuveyt Devlet Emiri Şeyh Sabbah el- Ahmed es- Sabbah ile bir araya gelecek. Daha sonra yarın Körfez gezisinin diğer durağı olan Katar’a geçecek.

Bir diğer taraftan, BAE Dışişleri Bakanı Dr. Enver Karkaş, Katar televizyonunun yayınladığı Katar Emiri Şeyh Temim el-Sani’nin televizyonda yaptığı konuşmaya cevap olarak, “Katar’ın tutumu artık bilinmekte, bunun tekrarlanması krizi derinleştirmekte” dedi. Bakan Karkaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Şeyh Temim’in konuşmasının, ilişki kurmayı yeniden gözden geçirmeye yönelik olmasını dilediğini söyledi.

Katar Emiri’nin krizden sonra televizyonda yaptığı konuşmada, Körfez İşbirliği Konseyi ve Doha’nın dış politikası arasında anlaşmazlıkların olduğunu kabul etti. Doha’nın, dört ülke ile tüm meseleler hakkında diyaloga hazır olduğunu söyledi. Aynı şekilde abluka olarak nitelediği ilişki kesmenin etkilerinin büyüklüğünü, acı ve sıkıntısını itiraf ederek şöyle dedi, “Terör meselesi konusunda ayrı düşünüyoruz.”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el- Cubeyr, terörle mücadeleye çağıran devletlerin isteklerini yerine getirdiği takdirde Katar’la, yeni bir sayfa açmaya hazır olduklarını söyledi. Çözümü, İşbirliği Konseyi’nin içerisinde gördüklerini vurguladı.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn’nin, herkesin uygulanmasını istediği ve ittifak ettiği ilkeler çıkardığına işaret etti ve “Açıkça tüm isteğimiz Doha’nın bu ilkeleri kabul edip uygulamasıdır” dedi. Dört ülkenin bu adımı Katar’a zarar vermek için atmadığını vurguladı.