Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan, muhalefet ittifakını kendisini hedef almakla suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin birlikte yapılacağı 24 Haziran erken seçimine yönelik partilerin hazırlıkları hız kazanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti’ye destek vermesi nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) eleştirdi.

Dün gerçekleştirdiği AK Parti Grup Toplantısı’nda CHP’den İYİ Parti saflarına geçen 15 milletvekili konusuna değinen Erdoğan, “AK Parti – MHP ittifakı şeffaf şekilde meşru zeminde yapıldı. Karşımızdakiler ise karanlıkta birbirlerine göz kırparak iş tutuyorlar. Tek gayesi Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı olan bir ittifak kurulmaya çalışılıyor” diye konuştu.

“Demokrasiyi kurtarmak ve ülkenin önünü açmak için harekete geçtik”

CHP’den istifa ederek TBMM’de grup kurması için İYİ Parti’ye geçen milletvekillerinden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın yaptığı açıklamada “Demokrasiyi kurtarmak ve ülkenin önünü açmak için AKP ve vesayeti altına almış olduğu YSK’nın oyununu bozmak için harekete geçtik. 15’liler olarak ülke siyasi tarihinde unutulmayacak bir eylemin içinde olduk” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ise muhalefetin bu manevralarını kınayarak, “Parlamentomuzun bu duruma düşmesi bizim için gerçekten bir felaket’ diyerek eleştiride bulundu.

Akşener’in adaylığı açıklanırken Gül’e dair spekülasyonlar artıyor

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Genel İdare Kurulu toplantısında Genel Başkan Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olmasına karar verildiğini açıklarken eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP’nin olası ittifakının ardından aday olacağına dair spekülasyonlar arttı.

Optimar Araştırma’nın Başkanı Hilmi Daşdemir, 50 kadar AKP’li milletvekilinin istifa ederek Saadet Partisi’ne geçeceğini ve Abdullah Gül’ü aday göstereceklerini iddia ederken Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün seçim yarışına katılacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun görüşmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Selvi, muhalefet cephesinden yeni bir ittifak modelinin saatler içerisinde ortaya çıkacağını vurguladı.

Ak Parti’nin seçim kampanyası 6 Mayıs’ta İzmir’de başlıyor

24 Haziran seçimleriyle ilgili ‘haftaya sahaya iniyorum’ diyen Erdoğan, partisinin kampanya startının 6 Mayıs’ta CHP’nin kalesi sayılan İzmir’den verileceğini dile getirdi.

Partisinin hazırlıklarının büyük oranda tamamladığını işaret eden Erdoğan, mayıs ayında Avrupa ülkelerinden birinde Türk toplumuyla buluşacağını da sözlerine ekledi.

Geçen sene anayasa değişikliği referandumu öncesinde çok sayıda Türk’ün yaşadığı Avrupa’da miting düzenlemesine izin verilmemesinin ardından Erdoğan ve Avrupalı liderler arasında gerginlik yaşanmıştı. Almanya, Hollanda ve Avusturya bu mitingleri yasaklamıştı.

Cumhuriyet gazetesi davası görüldü

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri dahil 18 kişinin yargılandığı dava dün Silivri’de görüldü.

Davada yargılanan sanıklardan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, mahkemenin amacının ‘gazetecileri susturmak’ olduğunu söyledi, “Ama yanlış insanları seçtiler” yorumunda bulundu.

Duruşmada gün boyunca sanıkların ifadeleri alındı ve avukatların savunması dinlendi. Davaya bakan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, ara vererek duruşmayı çarşamba günü saat 10.00’a erteledi.