Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Münbiç’ten başlayarak sınırımızdaki oyunu bozacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 44. Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Münbiç’ten başlayarak güney sınırında kurulan oyunları bozacağını söyledi.

Erdoğan, konuşmasını, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesine yönelik düzenlediği askeri operasyonun beşinci gününde gerçekleştirdi.

Konuşmasında, uluslararası kuruluşları ve devletleri, Türkiye’nin ABD destekli YPG’ye karşı düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’na destek vermeye çağıran Erdoğan, “YPG’yi destekleyen ve Türkiye’ye saldırgan yakıştırması yapanların insanlığından şüphe ediyorum” dedi.

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Münbiç’te ABD ile doğrudan karşı karşıya gelme ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi.

“Hava gücünü kullanmaya devam edeceğiz”

Konuya ilişkin olarak, Reuters’e bir açıklama yapan Bozdağ, Türkiye’nin, Afrin’de ABD destekli YPG militanlarına karşı sürdüğü operasyonda hava gücünü kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Türkiye’nin, bölgeye barış getirecekse ABD ve Rusya ile birlikte hareket etmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

“ABD’nin imar faaliyetlerine tehdit oluşturabilir”

Türkiye, Suriye’de 7 yıldır devam eden iç savaşta, Afrin’e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı ile yeni bir cephe açmış oldu. Ancak operasyon, ABD’nin Suriye’nin kuzeyine istikrar getirme ve imar faaliyetlerine dair planlarına tehdit oluşturabilir.

Erdoğan’ın operasyon düzenleme sinyali verdiği Münbiç kasabası, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteklediği, YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ülkenin kuzeyinde kontrol altında tuttuğu en büyük bölge olarak öne çıkıyor.