Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şehit sayısını açıklayan Erdoğan: Yakında Afrin merkezi kuşatılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasından bu yana 32 askerin şehit olduğunu açıkladı. Ayrıca Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) da 60 kişinin şehit olduğunu belirtti.

“Önümüzdeki günlerde Afrin’in kuşatmasına geçilecek”

“Önümüzdeki günlerde, çok daha hızlı şekilde Afrin şehir merkezinin kuşatmasına geçilecektir” diyen Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı’nı gölgelemek için iftira ve manipülasyona başvurulduğunu, ancak Türk medya kurumlarının terör örgütlerinin destekçilerinin yaydığı yalan ve iftiraları hızla ortaya çıkararak, gerçeği dünyaya açıkladığını söyledi.

“Suriye rejimi Afrin’e girmedi”

Bugün bir televizyon programına katılarak önemli açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Suriye rejiminin, ülkenin kuzeyindeki Kürt militanlar tarafından kontrol edilen Afrin bölgesine girmediğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Esed rejiminin Afrin’e girdiği yönünde bilgi gelmedi. Esed, Afrin ile ilgili ikilem içinde” dedi.

Suriye devlet televizyonunda dün yer alan bilgide, Suriye rejimine bağlı kuvvetlerin birkaç saat içinde Afrin’e gireceği bildirilmişti. Fakat orada birliklerin konuşlandırılmasına dair herhangi bir işaret görülmedi.

Öte yandan YPG tarafından yapılan açıklamada, 3 bin 850 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Afrin’de Esed rejiminin konuşlanmasına yönelik anlaşma yapıldığına dair iddialar reddedildi.

Türkiye tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin Afrin’e YPG’yi koruma amacıyla girmesi halinde Türk ordusu ile karşı karşıya gelecekleri vurguladı.