Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan, ÖSO’yu savundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’de düzenlediği ve ne kadar süreceği belirsiz olan Zeytin Dalı harekatı devam ederken, TSK bir açıklama yaparak, harekatta uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış silahların kullanılmadığını, tarihi ve kültürel alanların da hedeflenmediğini bildirdi.

Ayrıca, TSK dün Afrin sakinlerine, Zeytin Dalı harekatına katılan kuvvetlerle birlik ve işbirliğinde bulunmalarını talep eden broşürler dağıttı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 11. gününe giren harekatta sivil kayıpların olmadığını vurgularken, muhalefet partisi CHP’nin, harekatta TSK askerinin yanında hareket eden Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) ‘kısmen’ El-Kaide ve diğer terör örgütlerinin bazı unsurlarını içerdiğini vurgulaması üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖSO’yu savundu.

Canikli: Harekatta sivil kaybı yok

TBMM Genel Kurulunda Zeytin Dalı Harekatı hakkında milletvekillerine bilgi veren Canikli, PYD/YPG tarafından sivillerin canlı kalkan olarak kullanmasına rağmen, harekatta sivil kayıp olmadığını bildirdi.

Harekatın başlamasından bu yana, en az 649 PYD/YPG unsurunun öldürüldüğünü söyleyen Canikli, ÖSO’dan 24 kişinin öldüğünü, 5 Türk askerinin de şehit edildiğini belirtti.

Canikli, TSK’nın hava kuvvetleri ile terör örgütlerine dair 458 hedefini yok etmeyi başardıklarını ve belirtirken, kara kuvvetleri ile de 4 bin 370 noktayı hedeflediklerini belirtti.

“Uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış silahlar kullanılmıyor”

TSK’dan dün yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı’nda uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış silah ve mühimmat kullanılmadığı vurgulanırken, bir süredir harekatın meşruiyetinin sorgulanmasını hedefleyen dezenformasyona yönelik kasıtlı bazı yayın ve faaliyetler görüldüğüne dikkat çekildi.

Açıklamada, “Harekatta, sadece teröristler ve bunlara ait mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” ifadesi kullanıldı.

TSK’nın açıklamasında, “Hava Kuvvetleri tarafından, napalm, kimyasal, biyolojik ve benzeri, uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır” bilgisi verilerek, bu tür silah ve mühimmatın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmadığının da altı çizildi.

Aynı zamanda, harekat alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesislerin kesinlikle TSK unsurlarının hedefleri arasında bulunmadığı bilgisi verilerek, basında bu bağlamda çıkan haberler reddedildi.

Harekatın 11. gününde 2 köy daha kontrol altına alındı

Zeytin Dalı harekatının 11. Gününde, TSK ve ÖSO’nun Afrin bölgesindeki iki yeni köyü kontrol altına aldıkları ilan edildi.
Türk askeri kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Racu beldesindeki Süleyman Halil ve Sati Şaği köylerinin yanı sıra, Afrin’in beş beldesinde 17’si köy ve 5’i stratejik tepe olmak üzere 23 noktada kontrolün ele geçirildiği bildirildi.

Afrin halkına ‘işbirliği’ bildirisi

TSK, Afrin halkına yönelik 3 dilde hazırlanan bildirileri havadan dağıttı. Bildiride, bölgede bulunan terör örgütlerine karşı birlik çağrısı yapılırken, ‘Afrin Afrinlilerindir’ mesajı verildi.
Afrin halkında yönelik Türkçe, Arapça ve Kürtçe hazırlanan ve ‘Besmele’ ile başlayan bildiride, halka YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi, “Afrinli Kardeşlerimiz. Komşusuna silah çeken, camilerimizi yıkan, hain YPG ve DEAŞ’lı teröristlerin baskı ve zulmüne son verme zamanı. Teröristlerin evlatlarınızı kullanmalarına, sizi, hanenizi ve geleceğinizi çiğnemelerine izin vermeyin. Teröristlere ‘dur’ demenin zamanı geldi. Teröristlere karşı hep birlikte olalım. Teröristlerden uzak durun. Afrin, Afrinlilerindir. Allah’ın izniyle, Afrin’de barış, sağlık, huzur, güven ve bereket dolu günlere.”

Erdoğan ÖSO’yu Kuva-yi Milliye’ye benzetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin Suriye’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda, TSK ile işbirliği yapan ÖSO’yu eleştirmesi üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

ÖSO’yu savunan Erdoğan, bu grupta vatanlarını savunan her etnik köken ve inançtan insanın bulunduğu belirtti.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, ÖSO’yu, istilacı Avrupa ordularıyla yüzleşmek için yirminci yüzyılda Türkiye’de kurulan halk direniş kuvvetlerine (Kuva-yi Milliye) benzetti.

Erdoğan, ülkesinin sınırlarını tehdit eden terörizm ortadan kaldırılıncaya kadar, Suriyeli mültecilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönüşünü, teröristlerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak Zeytin Dalı harekatının durdurulmayacağının altını çizdi.

TTB’nin 11 yöneticisi için gözaltı kararı verildi

Türk yetkililer, Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nı eleştirenlere karşı gözaltı sürecini de hızlandırdı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) yetkilileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu 8 ilde operasyon başlattı ve TTB’nin 11 yöneticisi için gözaltı kararı verildi.

TTB, geçtiğimiz hafta Afrin’e yönelik Zeytin Dalı operasyonunu eleştirerek, “Savaşa hayır. Barış, hemen şimdi” ifadelerinin kullanıldığı bir bildiri yayınlamıştı.

Erdoğan ise, bildiriyi yayınlayan doktorları, ‘Emparyalizmin uşakları’ olarak nitelendirerek, ihanetle suçlamıştı.

“Biz hem sahada hem de masada çok güçlü olduk”

Bir televizyon programında, Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz hem sahada, hem de masada çok güçlü olduk. Hem sahada teröristlerin tepesine indik, hem de diplomasinin gereğini yaptık” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Harekat şeffaf bir şekilde ilerlemesine rağmen, bazı haber kirlilikleri var. Bazı yabancı medyada, yanlışlıkla tanklarımızın vurulduğu bilgisi yer aldı. Fakat, bu doğru değil. TSK’daki şehit sayısını ve terör örgütlerinden ölenleri her gün bildiriyoruz. Uluslararası basından hiçbir şey gizlemiyoruz” diye konuştu.