Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Sınırlarımızda bir fitne kuyusunun kazılmasına göz yumamayız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yapılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna yönelik sert çıkışta bulundu. Erdoğan, “Sınırlarımızın hemen başında hem Irak halkı hem de Türkiye başta olmak üzere çevre ülkeler için daimi tehdit oluşturacak bir fitne kuyusunun kazılmasına biz göz yumamayız” dedi.

TBMM 26. Dönem 3. Yasama Yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erbil’deki Kürt’ün hakkını savunmanın, Musul’daki Arap’ın, Kerkük’teki Türkmen’in hakkını yok saymak anlamına gelemeyeceğini belirtti. Ankara’nın komşu ülkeler ve Bağdat’taki merkezi hükümetle koordinasyon içinde çalışacağını vurgulayan ve Mesut Barzani yönetiminin, yöneltilen tüm uyarılara rağmen referandum konusunda ısrar ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güvenliğimizi ve Irak’ın toprak bütünlüğünü korumak adına atılacak hiçbir bir adımda tereddüt etmeyeceğiz” dedi.

“Onların yeri Kandil, biliyorsunuz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP), milletvekillerinin tutuklu olması sebebiyle protesto olarak Meclis’in açılış oturumuna katılmamasını Erdoğan şöyle değerlendirdi, “Niye olduğunu anlamıyor musunuz? Onların yeri Kandil, biliyorsunuz.”

HDP, geçtiğimiz hafta Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesi konusunda yapılan tezkere oylamasında ret oyu kullanmıştı. Parti IKBY referandumunu “Kuzey Irak’taki Kürt halkının kendi kaderlerini tayin hakkı demokrasinin belirtilerinden biridir” ifadeleri ile destek verdi. Parti, geçen yıldan bu yana, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 10 milletvekilinin tutukluluk halinin sürmesi sebebiyle uzun süre kampanya yürüttü. HDP’li vekiller, TBMM’de Mayıs 2016’da milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmak için oylamaya sunulan anayasa değişikliğinin kabulünün ardından, terörizmi destekleme suçu kapsamında tutuklanarak cezaevine konuldular. Doğu ve Güneydoğu’da bulunan ve terörü destekleyen HDP’li belediye başkanlarının yerlerine kayyum atandı. 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından meclisten geçen OHAL kararı, hala devam etmekte.

“Türkiye, Bağdat hükümeti destekleyecek”

Öte yandan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, dünkü meclis oturumunun ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Bağdat’taki merkezi hükümeti ile IKBY’den üzerinden yapılan sınır geçişleri konusunda işbirliği yapacağını söyledi. Bakan Tüfenkçi, “Türkiye, Irak merkezi hükümeti ve İran ile koordineli bir şekilde, referanduma yönelik yaptırımlar ve atılacak adımlar konusunda Bağdat hükümeti destekleyecek” ifadelerini kullandı.