Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Siyasi komplo ve ekonomik savaşa maruz kalıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin ‘siyasi komploya’ maruz kaldığını belirterek, bazı kesimlerin darbeyle yapamadıklarını şimdi ‘ekonomik savaş’ ile yapmaya çalıştığını dile getirdi.

“Bunun üstesinden geleceğiz”

Trabzon’da AK Parti Dayanışma Meclisi’nde konuşan Erdoğan, Gülen Hareketi ve PKK’ya desteğin yanı sıra askeri ve siyasi casusluk suçlamasıyla yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson davası yüzünden ülkesine uygulanan yaptırımlara meydan okuyarak, “Provokasyonla darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna açık ifadeyle ‘ekonomik savaş’ derler. Bir kez daha siyasi bir komployla karşılaşıyoruz. Bunun üstesinden geleceğiz” dedi.

“Bu millet ayaklarına yeniden prangalar vurulmasına izin vermeyecektir”

Erdoğan, “Tüm dünyaya ticaret savaşı açan ve buna ülkemizi de dahil edene cevabımızı yeni pazarlara, yeni iş birliklerine, yeni ittifaklara yönelerek veririz. Böyle bir ülkenin ayaklarına döviz kuru dolaştı diye tökezleyeceğini sanmak ahmaklıktır. Bu millet, ayaklarına yeniden prangalar vurulmasına, boynuna zincirler takılmasına izin vermeyecektir. Özgürlüğün bedeli ancak can olabilir” yorumunda bulundu.

ABD’nin YPG’ye verdiği desteğe yönelik eleştirisini yineleyen Erdoğan, “81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını, müttefikliğini, terör örgütleriyle ilişkileri uğruna feda edene ‘Hadi güle güle’ deriz” şeklinde konuştu.

Türk halkına dövizlerini TL’ye çevirme çağrısında bulunan Erdoğan, “Yastık altı dövizi olanlar lütfen bunları bankalarda TL’ye çevirsinler. Maruz kaldığımız bu ekonomik saldırı karşısında birliğimizi koruyor olmamız en büyük gücümüzdür” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’in ‘Türkiye mali bir krize sürükleniyor’ iddiası

Bloomberg’de yayınlanan kriz analizinde, Türkiye’nin kapsamlı bir mali krize doğru sürüklenmeye başladığı öne sürüldü.

Söz konusu analizde, Türkiye mali krize sürüklenirken Erdoğan’ın ABD ile yaşanan sorunda hiçbir şekilde geri adım atacağa benzemediği, bu açmazın da piyasaları sarstığı kaydedilirken, “Türkiye küresel bir finansal krize doğru ilerlerken, yatırımcılar giderek daha fazla endişelenmeye başlıyor. Şu anda sorulacak soru şu; Bu kriz ne kadar ilerleyecek?” ifadeleri yer aldı.

Muhalefetten Erdoğan’a destek

Erdoğan’ın son gelişmelere karşı duruşu muhalefet tarafından da destek gördü.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “ABD’nin son tutumu, yakın zamandaki jeopolitik gelişmelerin bir yansımasıdır. Ne ABD’nin, ne de başka bir devletin, hükümet üzerinden, ülkemizi kendince ve küstahça cezalandırmaya kalkmasına asla prim vermeyiz, hükümetimizin yanında ve yakınında oluruz” diyerek Adalet ve İçişleri Bakanlarına yönelik yaptırım kararını da reddetti.

İYİ Parti 2’nci Olağanüstü Kurultayı’nda genel başkanlığa tek aday gösterilerek yeniden genel başkan seçilen Akşener, “Ülkemizi zor günler bekliyor” diyerek Erdoğan’ın hatalı politikaları olduğunu da söyledi.