Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan, Suriye sınırını teröristlerden temizleyeceğine söz verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin, Münbiç, Tel Abyad, Rasulayn ve Kamışlı’yı ‘terörist’ olarak sıfatlandırdıklarını temizleme sözü verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Karaman 6. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Rakka tiyatrosu DEAŞ ile YPG’nin, bir madalyonun iki yüzü olduğunu artık inkarı mümkün olmayacak şekilde ortaya koymuştur. Suriye’de DEAŞ’a ‘kaç’, YPG’ye ‘tut’ diyen aynı merkezdir” ifadelerini kullandı.

Bölgede olanları ‘tiyatro’ olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Herkesin bildiği bir elin müdahalesi sayesinde dünyanın gözü önünde teröristler (DEAŞ’lılar) Rakka’dan çıkarıldı” şeklinde konuştu.

Terör örgütleri palazlandı

Basında yer alan haberler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası koalisyon tarafından destelenen Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rakka kentinde sıkışan ‘DEAŞ’ militanları ile Lübnan-Suriye sınırında Hizbullah ile terör örgütü üyeleri arasında yapılan anlaşma gibi bir anlaşma imzalayarak geri çekilmelerine izin verdiklerine dikkat çekti.

Erdoğan, DEAŞ terör örgütüne Rakka’dan çıkması emrini veren ile YPG terör örgütüne Suriye’nin şehrini kontrol altına almasını emredenin aynı olduğunu söyledi. Yüzyıllardır aynı şehirde, mahallede barış içinde yaşamış insanların birbirlerine düşmanlaştırılmaya, komşunun komşuyu boğazladığı bir atmosferin oluşturulmaya çalışıldığı uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için de DEAŞ ve PKK/PYD/YPG gibi proje terör örgütlerinin silah ve mühimmata boğularak palazlandırıldığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “4 bin tırı aşkın silah ABD’den bunlara ulaştırılıyor. Bunların içinde zırhlı taşıyıcılardan tank, top çok çeşitli ağır silahlara varıncaya kadar hepsi var. Bunları kendilerine söyledik, ‘Hayır’ diyemiyorlar. Bu silaha boğma kimi zaman 4 bin tırlık sevkiyatlarla göstere göstere kimi zaman da başka örneklerdeki gibi güya kazayla oluyor. Ancak her iki durumda da Suriye halkını katleden, ülkeyi büyük bir enkaz yığınına çeviren silahların menşei hiç değişmiyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, “DEAŞ’ın, Suriye’nin PKK’ya altın tepside sunulmasının sadece bir aracı olduğunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz” diyen Erdoğan, “Suriye’nin parçalanması misyonunu yerine getiren DEAŞ’ın farklı isimler, kılıflar altında başka bölgelerde de devreye alınması bizim için asla şaşırtıcı olmayacaktır” şeklinde konuştu.

İran, Tahran-Akdeniz yolunu kullanmaya başladı

Suriye’deki yerel kaynaklar, İran’ın, Irak ve Suriye’den geçen Tahran-Akdeniz yolunu kullanmaya başladığını doğruladılar.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığı bilgilere göre, geçtiğimiz son birkaç gün içerisinde, İran ‘Devrim Muhafızları’ ve Irak ‘Haşdi Şabi’ unsurlarından oluşan konvoyun Suriye topraklarına girdikleri, Elbu Kemal’den geçerek Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor bölgesine doğru ilerledikleri belirtildi.

Böylece, Tahran, Tahran-Şam hattını askeri amaçlarla kullanmaya başlamış ve Suriye’deki askeri varlığını devam ettirme olanağı buldu.

Suriye rejim güçlerinin iki ülke arasındaki sınırın Suriye tarafında ve Irak Haşdi Şabi milislerinin Irak tarafındaki alanlarda kontrol sağlamasının ardından hattaki geçişler yapılmaya başlandı.

Geçtiğimiz Kasım ayında, Haşdi Şabi milisleri sınırın Irak tarafını ele geçirirken, Suriye rejim güçleri, DEAŞ’ın Suriye’deki son kalesi Elbu Kemal şehrinin kontrolünü ele geçirmişti.

“BM ile çalışmaya hazırız”

Öte yandan, Suriye’nin doğusunda faaliyet gösteren Suriyeli muhalif grup “Devrimci Komandolar Ordusu” sözcüsü yaptığı açıklamada, grubun, insani yardım taşıyan konvoyların güvenliğini sağlamak için Birleşmiş Milletler (BM) ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi. Grubun Twitter hesabından yapılan açıklamada, “İnsani yardımlar el-Tanf kampı tarafından korunan 55 kilometrelik alana istediği zaman girebilir” ifadeleri yer aldı.

Suriye’nin güneyinden bildiren “Fırat Post” muhabiri, ‘el-Omari Tugayları’nın’ Dera kırsalının doğusundaki el-Leca bölgesinde bir çete liderinin yanı sıra 6 çete üyesinin yakaladıklarını belirtti. Çetenin hareketleri uzun süre takip edildikten sonra yakalandıkları ve yetkili makamlara teslim edildikleri aktarıldı. Çetenin, Hizbullah ile koordinasyonun yanı sıra rejimin kuvvetleri ile koordinasyonu olduğunu itiraf ettiği ve kurtarılan bölgede bir takım suikastlar gerçekleştirdiği belirtildi. Bu suikastların aralarında el-Omari Tugayları liderlerinden Sakr el-Meşvar’ında bulunduğu çok sayıda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) liderine yönelik olduğu bilgisi aktarıldı. Çete ile ilgili soruşturmanın devam ettiği ifade edildi.