Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyon düzenlemeye hazırız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde ‘’Fırat Kalkanı’’ operasyonuna benzer yeni bir askeri operasyon düzenlemeye hazır olduklarını ifade etti.

Bölgedeki gelişmelerle ilgili tüm seçenekler her an önümüzdedir diyen Erdoğan, “Terör örgütleri kullanılarak bölgemizde oynanan oyunların asıl yüzünü görüyoruz. Biz her türlü tedbirimizi aldık, hazırlıklıyız. Fırat Kalkanı’nda ne yaptıysak, yine hazır durumdayız” mesajını verdi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde özelliklede Afrin, Menbiç ve Azez’in güneyinde, YPG mevzilerini hedefleyen, medya tarafından ‘’Fırat Kılıcı’’ olarak bilinen askeri bir operasyona hazırlanıyor.

ABD’nin YPG birlikler için sağladığı silah desteği,  Ankara’yı bir hayli öfkelendiriyor. ABD ise büyük bir çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu SDG ittifakını, terörist DEAŞ örgütüne karşı yapılan savaşta güçlü bir müttfefik aynı zamanda Rakka’yı özgürleştirme operasyonunda sağlam bir dayanak olarak görüyor.

Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı sarayında 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda konuşan Erdoğan, ‘’Türkiye’yi, terör örgütleri üzerinden köşeye sıkıştırmak isteyenler bir süre sonra ellerindeki bu pimi çekilmiş bombalarla baş başa kalacaklardır’’ dedi.

ABD liderliğindeki DEAŞ ile mücadele koalisyonunun sözcüsü Albay Ryan Dillon, güçlerinin, Türkiye destekli ÖSO askerleri tarafından Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç yakınlarında saldırıya uğradığını ve birçok kez ateş açıldığını, durumu Türkiye’deki mevkidaşlarına bildirdiklerini ve devriyelerini sürdürdüklerini ancak her zaman bu bölgede kendilerini korumaya hazırlıklı olduklarını ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, dün yaptığı açıklamalarda “Komşusu olması itibarıyla Suriye’deki çatışmalardan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Türkiye’nin arzusu, Suriye’deki krizin söz konusu ilkeler temelinde en kısa sürede sona erdirilmesi ve bu ülkenin uluslararası toplumun bir üyesi olarak varlığını sürdürmesidir. Bu bağlamda, terörizmle mücadele adı altında sahada oldu bittiler yaratarak ülkemizin ulusal güvenliğine kastedenlere müsamaha gösterilmesi de söz konusu olamaz. Türkiye, Suriye’deki yıkımın sorumluluğunun gerçek adreslerinde aranmasının lazım geldiğine inanmaktadır’’ dedi.