Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Tel Rıfat’ı da kontrol altına alıp harekatı hedefine ulaştıracağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı’nın Afrin ile sınırlı kalmayacağını, Menbiç, İdlib ve Suriye’nin kuzeyindeki diğer bölgelere kadar uzanacağı söylemini yineledi.

AK Parti Trabzon 6.Olağan İl Kongresi’nde konuşan Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yanında YPG’ye karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) 302 askerin şehit edildiğini açıkladı.

“Menbiç konusunda verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz”

“Kısa sürede Tel Rıfat’ı da kontrol altına alıp harekatı hedefine ulaştıracağız. Muhataplarımızdan Menbiç konusunda da bize verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz” diyen Erdoğan, “ABD’nin bir an önce Menbiç’in denetimini terör örgütünden alıp, bölgenin gerçek sahiplerine devretmesi gerekir. Şayet terör örgütü buradan çıkartılmazsa, o zaman bu işi bölge halkıyla birlikte biz yapmak mecburiyetinde kalırız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan önceki gün yaptığı konuşmada, “Oradaki kardeşlerimiz bize Türkiye’den güvenlik ve istikrar talep eden mektuplar gönderiyor. Tel Rıfat, Menbiç, Rasulayn’dan başlayarak oradaki tüm bölgelerde onların isteklerini yerine getireceğiz” diyerek bu bölgelerde de askeri operasyon olabileceğine dair söylemde bulunmuştu.

“O beğenmedikleri ÖSO Afrin’de 302 şehit verdi”

Zeytin Dalı Harekatı’nda şu ana kadar 3 bin 747 terörist etkisiz hale getirildiği bilgisini veren Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP), ÖSO’nun ‘terörist unsurlar’ içerdiği iddialarına yönelik eleştiride bulunarak, “O beğenmedikleri ÖSO, Fırat Kalkanı Harekatı’nda 614, Zeytin Dalı Operasyonu’nda ise şu ana kadar 302 şehit verdi” dedi.

HRW’den ‘Türkiye sığınmacıları zorla İdlib’e gönderdi’ iddiası

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türk güvenlik güçlerine, Suriye sınırından Türkiye’ye geçmeye çalışan binlerce sığınmacının yolunu keserek, İdlib’e gönderdiğini iddia etti.

HRW, Türk sınır muhafızlarının kaçakçılık yoluyla Türkiye’ye girmeye çalışan sığınmacıları vurması sonucu yaralanan ve hayatını kaybedenlerin olduğunu ve Hatay’a ulaşmayı başaran bazı Suriyelilerin de İdlib’e sınır dışı edildiklerini öne sürdü.

Sığınmacıların sınırı geçmeye çalıştıkları sırada Türk sınır muhafızları tarafından kendilerine ateş açılması sonucu 5’i çocuk olmak üzere 14 kişinin öldüğü ve 18 kişinin yaralandığını belirten HRW, Eylül ile Mart ayı başları arasında vuku bulmuş benzer 10 olay olduğunu ifade etti.

HRW ayrıca İdlib’deki sivillerin de, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı sırasında YPG ve TSK arasındaki çapraz ateş arasında kaldıklarını da dile getirdi.

“Suriyelilere kesinlikle ateş açılmamış, asla şiddet uygulanmamıştır”

Türkiye ise bu raporları reddederek, geri göndermeme ilkesine olan bağlılığını vurguladı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) ise bu iddialara, “Türkiye, terör örgütlerine karşı sınırlarının güvenliğini sağlarken açık kapı politikasından ödün vermek zorunda kalsa dahi, sınırlarına gelen ihtiyaç sahibi Suriyelileri ülkesine kabul etmeye devam etmiş, gelen Suriyelilere kesinlikle ateş açmamış, asla şiddet uygulamamıştır” şeklinde yanıt verdi.

GİGM’nün açıklamasında, 2017 yılında belirli sınır kapılarından geçiş yapan 510 bin 448 ve 2018 yılında da şu ana dek 91 bin 886 Suriyeli’nin geçici koruma kaydı altına alındığı belirtildi.

“Kilise ve manastır bombalama haberleri gerçeği yansıtmıyor”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Afrin Harekatı’na yönelik kilise ve manastır bombalama ve tahrip etme haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Afrin bölgesindeki iki kutsal mekanın bombalandığı yönünde çıkan asılsız iddialar hakkında yazılı bir açıklama yapan Aksoy, “TSK tarafından bugüne kadar Brat bölgesine, Juliana Kilisesi’ne ve Brat Manastırı’na yönelik hiçbir hava harekatı gerçekleştirilmemiştir. Esasen Juliana Kilisesi’nin 2013’te silahlı gruplar tarafından ağır şekilde tahrip edilmiş olduğu açık kaynaklardan da rahatlıkla teyit edilebilecek bir bilgidir” ifadelerini kullanarak, bu haberin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türkiye’ye yönelik bir süredir yabancı medya organlarında yer alan, amacı belli ve asılsız haberlerin son örneği olduğunun da altını çizdi.