Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Terör ordusunu doğmadan boğarız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, DEAŞ’a karşı savaşta yer almaları için Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) komutası altında olacak 30 bin kişilik bir ‘sınır güvenlik gücü’ kurması kararına sert tepki gösterdi.

ABD liderliğindeki koalisyon, birkaç gün önce ana unsuru YPG’den oluşan SDG ile işbirliği içinde 30 bin kişilik bir sınır gücü oluşturacaklarını açıklamıştı.

“Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Türkiye’nin güney sınırında inşa etmeye çalıştığı ‘terör ordusu’ olarak nitelendirdiği gücü, ‘doğmadan önce boğacaklarını söyleyerek’ söz verdi.

Sincan’da Kazan Soda Elektrik Fabrikası açılışında konuşan Erdoğan, “Müttefikimiz dediğimiz bir ülke olan ABD, sınırlarımız boyunca bir terör ordusu kurmakta ısrar ediyor. Türkiye sınırı boyunca kurulacak bir terör yapılanmasının Türkiye’den başka bir hedefi olabilir mi? Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti, “Bütün müttefiklerimize söyleyeceklerimiz şudur. Terör örgütünün üstlerindeki bayraklarınızı kendiniz indirin ki, o bayrakları biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Operasyonlarımız, sınırlarımızda terörist kalmayana kadar sürecek. TSK, Afrin ve Münbiç meselesini halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Harekat her an başlayabilir. Ardından da sıra diğer bölgelere gelecektir. ABD’den terör örgütlerini oradan uzaklaştırmasını istedik. Eğer bir stratejik ortak iseniz, bu işi bizimle yapmak zorundasınız.”

Karara Ankara’dan tepkiler

Koalisyonun açıklamasına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan da cevap geldi. Kalın, “Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Bu çerçevede meşru hedef olan terör örgütlerine karşı yeri, zamanı ve şekli Türkiye tarafından belirlenmek üzere her tür müdahale hakkı mahfuzdur” ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım ise dün yaptığı açıklamada, ABD’nin terör örgütünün arkasından nişan alarak Türkiye’ye düşmanlık etmekte olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG’li teröristlerden oluşan bir ordu kurma çabalarını kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Terör örgütü PYD/YPG’nin ABD desteğiyle Suriye’de sözde ‘Kuzey ordusu’ kurmaya hazırlandığı yönünde uluslararası basında yer alan haberler üzerine, ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı 10 Ocak günü Bakanlığımıza çağrılarak izahat talep edilmişti. Sözde ‘Suriye Sınır Güvenliği Gücü’ oluşturulması konusunda Koalisyon üyesi sıfatıyla Türkiye’ye danışılmamıştır. Tek taraflı atılan adımları Koalisyon’a mal ederek açıklamak, DEAŞ ile mücadeleye de zarar verebilecek son derece yanlış bir harekettir.”

ABD 400 militanı eğitti

Anadolu Ajansı’nın (AA) yerel kaynaklardan naklettiği haberine göre, ABD, sınır gücü kurma bağlamında 400 militanın eğitimini tamamladı.

Haberde, Pentagon ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) 400 kişiye, Haseke’nin güneyindeki Sabahu’l Hayır Kampı ile Halep’in doğusunda Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı yakınlarında askeri eğitim verdiği bilgisi de yer aldı.

Yine aynı haberde verilen bilgilere göre, ABD’lilerin eğittiği ‘Kuzey Ordusu Gücü’, ilk etapta Türkiye sınırında yer alan Kobani, Tel Ebyad, Resulayn ve Malikiye’de konuşlanacak.

Aynı bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye sınırındaki askerleri desteklemek için Gaziantep’deki askeri birliklere takviye çalışmalarını sürdürdü.

Washington’un amacı, Türkiye, Suriye ve Irak’ı baskı altında tutmak

Türk muhalefeti de, Türkiye sınırlarında Kürt güçlerinin yer alması fikrine karşı çıktı. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD tarafından Suriye’nin kuzeyinde atılan adımlar hakkında uyarıda bulunarak, Washington’un kuracağı bu ordunun amacının, Türkiye, Suriye ve Irak’ı baskı altında tutmak olduğunu söyledi.