Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Türkiye ABD’nin yaptırımları karşısında geri adım atmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD vatandaşı papaz Andrew Craig Brunson’un derhal serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağına dair ABD’den gelen tehditlere yönelik yaptığı ilk yorumda Türkiye’nin geri adım atmayacağını söyledi.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Johannesburg’ta kendisine eşlik eden gazetecilerle biraraya gelen Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Yardımcısı Mike Pence’in ev hapsine alınan rahibin serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yönelik ciddi yaptırımlar uygulama tehdidiyle ilgili ilk kez açıklamalarda bulundu.

Erdoğan konuya dair yaptığı yorumda, “Kimse Türkiye’yi hiçbir şeye zorlayamaz. Yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attıramazlar. ABD, bu tavrı değiştirmez ise, Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı. Bu tavırlar psikolojik bir savaştan başka bir şey değildir” dedi.

Ebru Özkan ile ilgili iddiaya da değindi

Erdoğan, Washington Post Gazetesi’nin, ‘Hamas’a para ve kıymetli eşya verme’ suçlamasıyla Tel Aviv’de bir ay gözaltında tutulan Ebru Özkan’ın (27) 15 Temmuz’da ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi üzerine Rahip Craig Brunson’ın Türkiye’de serbest bırakılması karşılığında serbest bırakıldığına dair haberine de değindi.

Erdoğan, “Söylenmeyen şeylerin söylenmiş gibi ortaya konulmasını doğru bulmayız. Dışişleri Bakanımız aracılığıyla, Ebru Hanım’ın İsrail’den çıkışına yardımcı olunması iletilmiştir. Ebru serbest bırakılmış ama pasaportuna el konulmuştu. ABD’lilere pasaportunun verilerek Türkiye’ye dönüşüne yardımcı olabileceklerini söyledik. ‘Karşılığında Brunson’u vereceğiz’ demedik. Bu tür bir pazarlık olmadı” dedi.

“Alternatifsiz bir dünyada yaşamadığımız unutulmamalı”

ABD’nin, Türkiye’ye F-35 teslimatının engellenmesine dair çabalarını da değerlendiren Erdoğan, “Bizi bir yerden daha tehdit etmeye başladılar. Ne imiş F 35’leri vermeyebilirlermiş. ‘Vermezseniz, uluslararası tahkime gideriz’ dedik. Alternatifsiz bir dünyada yaşamadığımız unutulmamalı” şeklinde yorumda bulundu.

Çavuşoğlu Pompeo ile bir kez daha görüştü

Trump yönetimi’nin Türkiye’ye karşı yaptırım tehdidi devam ederken, Çavuşoğlu ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir kez daha telefon görüşmesi yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki bakanın, konuyu çözme ve diğer meselelerle ilgili görüşmelere devam etme konusundaki kararlılıklarını dile getirdikleri belirtildi.

Kalın’dan ABD’ye eleştiri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, ABD tarafından atılan son yıllarda bazı adımların bu ülkenin Türkiye’yle stratejik ortaklığına zarar verdiğini belirten Kalın, ABD’nin YPG’ye desteği ile Fethullah Gülen’in iade talebinin geciktirilmesini eleştirdi.

Son yıllarda ABD tarafından atılan bazı adımların, bu ülkenin Türkiye’yle stratejik ortaklığına zarar vererek aralarındaki ilişkiyi zayıflattığını dile getiren Kalın, “Türkiye, bu ilişkinin kötüleşmesinde herhangi bir rol oynamadı. Sadece ABD ile ilişkilerimizi Washington’daki miyop politika yapıcılardan korumaya, iyi niyetle hareket etmeye ve milli çıkarlarımızı korumaya gayret ettik” dedi.

Bahçeli’den soğuk savaş benzetmesi

MHP lideri Devlet Bahçeli de konuya dair şu ifadeleri kullandı, “Türkiye-ABD ilişkilerini casusluk suçlamasıyla bağımsız ve tarafsız Türk mahkemesinde yargılanan bir Papaz riske atıp krize sokuyorsa ne söylense nafiledir. Papazı isteyen ABD, Pensilvanya’daki haini verirse her hal ve şartta bir takas imkan ve ihtimali doğabilecektir. Nasıl olsa, suçluların, ajanların ve hainlerin değiş-tokuşuna Soğuk Savaş yıllarında epey tesadüf edilmiştir.”