Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan, Türkiye’nin AB’ye üyeliği ‘stratejik bir hedeftir’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün, Avrupa Birliği (AB) liderleriyle Bulgaristan’da gerçekleştirilecek zirve öncesi yaptığı açıklamada, AB üyeliğinin Ankara için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini vurguladı.

Erdoğan, Varna’ya gitmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “AB üyeliği stratejik hedefimiz olmaya devam ediyor. Zaman zaman gerilimi arttığı siyasi engellemeler nedeniyle tıkanıkların yaşandığı dönemleri birlikte gördük. Türkiye’nin AB’de saygın eşit tam üye olarak hak ettiği yeri almasına mani olmalarına izin vermeyeceğiz. Bölgesel ve güvenlik konularına ilaveten, ülkemizin müzakere sürecinde siyasi ve suni engelleri kaldırılması beklentimizi AB liderlerine ileteceğiz. Muhataplarımıza Türkiye’nin çifte standartlara tahammülü olmadığını hatırlatacağız” dedi..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bu akşam Varna’da akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Görüşmede, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana Türkiye’nin bir hukuk devleti olması, tartışmalı göçmenlik anlaşması, Ankara’nın AB üyeliği adaylığı ve Suriye’nin kuzeyindeki YPG üyelerine gerçekleştirilen operasyon konularının ele alınması bekleniyor.

AB üyesi devletlerin önceliklerinden biri, Ankara’nın Mart 2016 tarihli Göç Anlaşmasını uygulamaya devam etmesini sağlamaktır. Söz konusu anlaşma ile mali yardım karşılığında göçmenlerin Avrupa’ya akışının azaltılması hedefleniyor.