Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan ve Bahçeli, OHAL’i görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından yürürlüğe giren OHAL’i görüştü. OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin belirsizlik sürerken ülke içinde başta Cumhurbaşkanı’na hakeret olmak üzere yasaya aykırı eylemde bulunanlara yönelik operasyonlar da devam ediyor.

2016’nın 20 Temmuz’undan bu yana Türkiye’de uygulanan olağanüstü hal (OHAL) tartışması devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 19 Temmuz’da süresi dolacak olan OHAL’in tekrar uzatılmaması konusunda anlaştığı öne sürüldü.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Erdoğan ve Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı seçimlerin ardından yapılan ilk görüşmede OHAL’in uzatılmaması yönünde anlaşmaya vardı.

Kaynaklar, toplantıda OHAL ve bedelli askerlik konularının yanı sıra yeni hükümetin oluşturulmasının da ele alındığını, mecliste AK Parti’yi desteklemesi için MHP’ye hükümette pozisyonlar verilebileceği bilgisini verdi.

Erdoğan’ın bir sonraki aşamada başkanlık sistemini oturtabilmek amacıyla mecliste istediği yasaları geçirmek için MHP ile ittifakını sürdürmesi gerekiyor.

Bahçeli, Sefer Aycan’ı görevden aldı

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin seçimlerde anketlerin aksine büyük bir başarı gösterdiğini, bununla birlikte Bahçeli’inin Erdoğan’ı ve AK Parti’yi kurtardığını söyleyerek, “Mecliste biz ne dersek o olacaktır” diye konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan’ı görevden aldı.

Deniz Yücel’in duruşması görüldü

Türkiye’de bir yıl tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere 4 ay önce tahliye edilen Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in ilk duruşması dün görüldü.

‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla yargılanan Yücel, tahliye olmasının ardından Almanya’ya gittiği için duruşmalara katılmıyor.

Yücel’in avukatı Veysel Ok, müvekkilinin siyasi bir kurban olduğunu söyleyerek, “Gazeteci olarak yaptığı çalışmalarından dolayı yasadışı bir şekilde tutuklandı. Hakimler yasalara ve anayasaya uysaydı Deniz ilk duruşmadan beraat etmeliydi” dedi.

Avukat, müvekkili Yücel hakkında beraat talebinde bulundu. Derhal beraat talebini reddeden mahkeme heyeti, sanık Deniz Yücel’in ifadesinin yurtdışında alınmasına hükmetti. Duruşma tarihi olarak 20 Aralık verildi.

‘Terörist ve Almanya’nın kuklası’

Erdoğan, Yücel’i ‘terörist ve Almanya’nın kuklası’ olarak nitelendirerek Türkiye’deki Almanya Konsolosluğu’nu teröristlere koruma sağlamakla suçlamıştı.

Yücel ve diğer Almanya vatandaşlarının gözaltına alınması, Ankara ve Berlin arasındaki ilişkileri germiş fakat serbest bırakılmalarının ardından gerginlik hafiflemişti.

Sendika.org’a gece baskını

İstanbul polisi, muhalif haber sitesi sendika.org’un Şişli’deki bürosuna gece 02:00 sularında baskın düzenledi.

Yetkililere haber verilmeden yapılan baskına dair sendika.org tarafından yapılan açıklamada baskının editörleri Ali Ergin Demirhan hakkında yürütülen soruşturma kapsamında yapıldığı belirtildi.

Haber sitasinin editörü Ali Ergin Demirhan, ‘Diktatörlüğü durdurabiliriz’ başlıklı haber ve sosyal medya paylaşımları sebebiyle mayıs ayında gözaltına alınmış, ardından serbest bırakılmıştı.

Erdoğan’a hakaret eden 5 kişi daha gözaltında

İzmir’de CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin mitingi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a küfrettikleri iddia edilen 5 şüpheli gözaltına alındı.

Daha önce de Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilen 7 kişi gözaltına alınmıştı. Böylece aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 12’ye yükseldi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Muharrem İnce’nin mitingine katılanlardan bazılarının bir eğlence merkezinde alkol aldıkları sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a küfürlü tezahüratta bulundukları görüntülerin sosyal medyada yayılması ve ardından basında yer alması üzerine soruşturma başlatmıştı.