Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan ve Trump, Menbiç yol haritasına bağlılıklarını vurguladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suiye’de devam eden çatışmalara çözüm bulunması için çalışmalar sürüyor. Erdoğan ve Trump, izlenen yol haritasına dair bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ortak atılan adımlara dair fikir birliği vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’e yönelik ortak yol haritasının uygulanmasının Suriye meselesinin çözümüne yönelik işbirliğine önemli katkı sağlayacağı vurgulandı.

İki liderin telefon görüşmesinde ayrıca ikili ilişkileri çeşitli alanlarda geliştirme konusunda fikir birliğine vardıkları da belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı da Menbiç’teki YPG’lilerin kentten tamamen ayrıldığını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre ise Bakanlık kaynakları YPG’nin Menbiç’ten tamamen çekildiğine dair haberlerin ‘gerçeği yansıtmadığını’ aktardı.

2016 yılında Menbiç’in kontrol altına alınmasından sonra YPG tarafından kurulan Menbiç Askeri Konseyi, yapılan anlaşma uyarınca son YPG’li grubun 15 Temmuz itibarıyla Menbiç’ten çekildiğini duyurmuştu.

Anlaşmaya göre YPG, Menbiç’ten çekilecek, Türk ve ABD güçleri şehrin çevresinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için ortak hareket edecekti.

Türkiye ile ABD arasında Menbiç’e yönelik hazırlanan yol haritasında kararlaştırılan faaliyetler halen devam ediyor.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan son açıklamada TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca Fırat Kalkanı Harekatı alanı ile Menbiç arasında kalan hatta 14’üncü koordineli devriye faaliyetinin icra edildiği bildirilmişti.

Suriyeli sığınmacılar

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türk yetkililerin yeni gelen Suriyeli sığınmacıları kayda almayı durdurduğunu öne sürdü.

HRW, Suriyeli mültecilerin kayıt altına alınmamasının sınırdışı etme, istekleri dışında Suriye’ye geri gönderme, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yeterli derecede yararlanamama gibi sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

HRW Mülteci Hakları Programı Direktör Yardımcısı Gerry Simpson konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“AB, Türkiye’nin sığınmacıları Avrupa’ya ulaşmaktan caydırmasına destek verirken Suriye’den kaçan insanları engellemek ve onları bundan vazgeçirmek için Türkiye’nin attığı son adımları görmezden geliyor.”

Türkiye, 2011’de Suriye’de çatışmaların başlamasından bu yana savaştan kaçan yaklaşık 3,5 milyon mülteciye kapılarını açtı. Ancak mülteci akınının devam etmesi, ülkede sosyal yaşamda gerginlik yaşanmasına neden oluyor.