Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Bu yaz sıcak geçecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk ordusu ve silahlarının Afrin’e doğru yola çıktığını söyleyerek, YPG ve destekçileri için ‘bu yazın sıcak geçeceğin’ vurguladı. Erdoğan, Suriye’de Özgür Suriye Ordusu’nun desteği ile gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nın kentin kuşatılmasından sonra yeni strateji ile devam edeceğini vurguladı.

Ankara, Washington’u YPG’yi desteklemekle suçladı. Ankara, Moskova ve Tahran’a, Doğu Guta’daki rejim saldırısının durdurması için çağrıda bulundu.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşma yapan Erdoğan “Yakında Afrin’in kuşatmasından sonra yeni bir strateji ile Zeytin Dalı Harekatı’na devam edeceğiz. 20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bin 873 teröristi etkisiz hale getirerek 415 kilometrekare civarında bir alanı kontrol altına aldık. Afrin şehir merkezini bir an önce kuşatıp teröristlerin dışarıyla temasını kestikten sonra yeni bir stratejiyle harekatı sürdüreceğiz” dedi. Bölgedeki stratejik noktaların alınarak militanlardan temizlenmesiyle operasyonların hız kazandığına inandığını ifade eden Erdoğan “Bu yaz hem terör örgütü için hem onu destekleyenler için sıcak geçecek. Önce Münbiç’i teröristlerden temizleyeceğiz. Sonra da Fırat’ın doğusunun tamamını güvenli hale getirene kadar hiç durmadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan, Washington’u YPG’yi desteklemekle suçladı

ABD’yi Suriye’deki Kürt milislerine verdiği destek nedeniyle eleştiren Cumhurbaşkanı, YPG’yi işaret ederek, Washington’un ‘terörist gruplar’ olarak adlandırdığı yüzlerce milyon dolar verme planlarını bir kez daha kınadı. Erdoğan Washingon’ı hedef alarak, “Teröristlerin bütçesine 500- 550 milyon dolar destek veriyorsanız. Bunu doğru olduğunu mu söylemek zorundayız?” şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan, YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) koalisyonuna 550 milyon dolar mali destek sağlanmasına ilişkin açıklama, Ankara’yı kızdırdı. Türkiye, Washington’a YPG ile bağlarını koparması için çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson geçtiğimiz günlerde Ankara’ya yaptığı ziyarette ülkesinin, bazı ABD güçlerinin bulunduğu YPG’yi Münbiç’ten Fırat’ın doğusunda çekme konusunda daha önce verdiği sözlerini uygulamayı düşüneceğini söyledi. ABD ve Türk tarafları aralarındaki tartışmalı sorunları ele alan mekanizma kurmak için önümüzdeki 15 Mart’tan önce bir araya gelmek üzere anlaştı.

“Türkiye bu oyunları kabul etmez”

Erdoğan Salı günü, SDG ile ittifakı nedeniyle Washington’u ‘yalan makinesi’ olarak tanımladı. Erdoğan “Washington’un PKK’yi meşrulaştırmaya çalışmak hakkındaki tutumlarını değiştirmeye çalıştık. Eski ABD yönetiminin Münbiç hakkındaki sözlerini de olduğu yüzlerce belge sunduk. Bu konu hakkındaki her konuşmada haklı olduğumuzu söylüyorlar. Yalan makinesi bunlar. Türkiye bu oyunları kabul etmez” dedi.

Türk ordusu, Kürtlere ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristler ile silah ve mühimmat taşıyan konvoy, Afrin’e 15 kilometre uzaklıktayken vurulduğunu açıkladı.

Konvoy Afrin’e ulaştı

Öte yandan YPG, sivilleri taşıyan konvoyun Ada bölgesinden Kürt güçlerinin kontrolü altında olan diğer beldelere giden konvoyun geç saatlerde Afrin’e ulaştığını açıkladı.

YPG Afrin Sözcüsü Brusk Haseke, konvoyda yüzlerce kişi olduğunu, bazı araçların yandığını bildirerek, 1 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin de yaralandığını açıkladı.

Haseke Reuters’a yaptığı açıklamada “Tıbbi ve gıda malzemelerinden oluşan konvoy Afrin halkına yardım için yola çıkmıştı” dedi. Türk ordusu ise “Her zaman olduğu gibi, sivillerin zarar görmemesi için tüm dikkat ve duyarlılığı gösterdik” açıklamasında bulunarak, patlamaların ve yükselen dumanların olduğu video kaydı yayınladı.

Canikli, raporu yalandı

Erdoğan, ordunun operasyon süresince herhangi bir sivile zarar vermemek için her türlü gayreti gösterdiğini söyledi. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve diğer yetkililer sivillerin zarar gördüğüne ilişkin raporu yalandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Afrin harekatı kapsamındaki üç bombardımanla ilgili araştırma yaptığını belirterek “Afrin’deki son Türk saldırıları nedeniyle siviller yerinden edilme ve ölümle karşı karşıya kalmış görünüyor “açıklamasında bulundu.

Harekat hukuki

TSK yaptığı açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı’nı bozmaya yönelik girişimlerin arttığını ve dünya kamuoyunu etkilemek için yanlış haber ve görüntüler yayınlandığını belirterek, harekatın ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklara bağlı olduğunu vurguladı.

Ankara’dan, Moskova ve Tahran’a, Doğu Guta’da çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye hükümetinin Doğu Guta’daki saldırılarının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, Moskova ve Tahran’a, Şam’daki rejim saldırısının durdurması için çağrıda bulundu

Antalya’da yaptığı açıklamada, “Rusya ve İran’ın Suriye yönetimini durdurması gerekiyor” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, Rusya ve İran’ın özellikle Astana süreciyle beraber rejimin garantörü olduğunu hatırlattı.