Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan: Zeytin Dalı Harekatı, Münbiç’e ve Irak sınırına kadar genişleyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nın Münbiç’e ve ardından Irak sınırına kadar uzanacağını açıkladı. Türkiye’nin Münbiç’i teröristlerden temizleyeceğini ve son terörist ortadan kaldırana kadar Irak sınırında operasyonun sürdürüleceğini söyleyen Erdoğan operasyon hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, başkent Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, “Zeytin Dalı Operasyonumuzu hedeflerine ulaşana kadar sürdüreceğiz. Ardından Münbiç’i, teröristlerden (PYD, YPG, PKK) arındıracağız. Kimse bundan rahatsız olmasın çünkü Münbiç’in gerçek sahipleri bu teröristler değil oradaki Arap kardeşlerimizdir. Sonra da Irak sınırına kadar, hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti, “Türkiye’nin Afrin’deki operasyonu istila değil sade ve sadece terör örgütlerine ve teröristlere yöneliktir. Bizim milletimizin ve ordumuzun elinde asla çocuk kanı, kadın kanı, masum kanı yoktur, hiçbir zaman da olmayacaktır. Türkiye Afrin’i teröristlerden kurtarıp, Münbiç’i teröristlerden kurtaracağız. Operasyon da şuana kadar 343 terörist öldürüldü” dedi.

‘Gidin istilayı Libya’da Mali’de arayın’

Türkiye’nin Afrin’deki operasyonu sadece terör örgütlerine yönelik olduğunu söyleyen Erdoğan, Avrupa gerçekleştirdikleri harekâtı bir istila hareketi olarak göstermek isteyenlere de “Gidin önce istilanın örneklerini geçmişte Libya’da arayın, Mali’de arayın hangi istila hareketini kimler nasıl yapmış oralarda arayın” açıklamasında bulundu.

Kötü hava koşullarına ve zorlu coğrafi şartlarına rağmen Zeytin Dalı Harekatı’nda hiçbir kusurun bulunmadığına değinen ve memnuniyetini dile getiren Erdoğan, “Türkiye 3.5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor, onların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız, Afrin ve İdlib’deki mücadelenin amacı bu, Batı bunu bilmeli. Ülkenize kaç tane mülteci var? ” diye sordu.

Erdoğan’dan Trump’ın çağrısına yanıt

ABD Başkanı Donald Trump’ın “sürecin kısıtlanması ve kısa sürede sona ermesi” çağrısına da cevap veren Erdoğan, “Teröristlere karşı sahip olduğumuz gücü hoyratça kullanmaya kalkarsak, Zeytin Dalı Harekatı birkaç gün içinde biter, ancak biz, masum sivillerin güvenliğini askerlerimizin güvenliği kadar dikkate alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, terörist örgütlerinin Amerikan bayrağı altındaki bölgelerde yer aldıklarını belirterek “stratejik ortak (Amerika) bunu eşiyle (Türkiye) nasıl yapar” diye sordu. “ABD silahlarının 5 bin kamyonu Kuzey Suriye’ye nakledildiğinde halkım onlara karşı kimin kullanacağını merak ediyor” diyen Erdoğan şöyle devam etti, “Suriye’den atılan roketler tarihi camilerden birine çarpıp ikimizi kardeşlerinin ölümüne duaya neden oldu. Bu şeyi batırmak mı? Kayıplarımız var, Batı bunu görüyor mu? Yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Operasyonu sırasında Özgür Suriye Ordusu’nun işlevine övgüde bulunarak “ÖSO askerleri, Türk ordusunun yanında kahramanca mücadele veriyorlar” dedi.

Hatay’ın güneyindeki Zeytin Dalı Harekat Merkezi’ni ziyaret eden Erdoğan, oradaki askeri personelle bir araya geldi ve operasyonun terörist unsurları temizlemeyi amaçladığını ve harekatın başarıya ulaştıktan sonra kurtarılan yerlerin gerçek sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

Erdoğan’a, Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Savunma Bakanı Nureddin Canikli ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı’nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu’nun Hatay’daki Harekat Merkezi’nde görev yapan askerlere hitaben, “Zeytin Dalı Harekatı netice alınana dek sürecek. Amaç bölgeyi terör unsurlarından temizlemek. Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da bulunduğu esnada Mogadişu’daki Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı ve Doha’daki Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’yla da video konferansla bağlanmak suretiyle söz konusu üsler hakkında bilgi aldı.

Türkiye PYD’yi bombalamaya devam ediyor

TSK, sabah saatlerinden beri Suriye sınırındaki Hayat ve Kilis mevkilerinden Afrin’deki PYD örgütünü bombalamaya devam ediyor. Suriye sınırındaki mahallelerde ortaya çıkan patlamalar iki ülkede de duyuldu.

“343 terörist etkisiz hale getirildi”

Türk ordusu dün, Zeytin Dalı Harekatı başladığından beri en az 343 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Genelkurmay Başkanı tarafından yapılan açıklamada, “Terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevziisi olarak kullanılan 47 hedef, hava kuvvetlerimize ait 27 uçakla icra edilen hava harekatı neticesinde imha edilmiştir” denildi.

PYD Hatay ve Kilis’e roketlerle saldırı düzenledi

Dün, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde boş bir alana Afrin’den bir roket atıldı fakat yaralanan olmadı. Geçtiğimiz Cumartesi, Zeytin Dalı Harekatı başladığından bu yana, PYD Kilis’e 19 Hatay’a 14 roket fırlattı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Kilis’te Çamlık Cami’nde akşam namazını kılan vatandaşların üzerine PYD roket fırlattı. 72 yaşındaki Türk vatandaşı Muzaffer Aydemir, 26 yaşındaki Suriyeli Tarık Tabbah hayatını kaybetti. Saldırıda 19 vatandaş da yaralandı.

Pazar günü ise Suriye sınırına 20 kilometre uzaklıktaki Hatay’ın Reyhanlı ilçesine terör örgütü PYD tarafından 11 roket atıldı, olayda bir Suriyeli mülteci hayatını kaybetmiş 46 kişi de yaralanmıştı.

Türk kuvvetlerinden ve ÖSO’dan 14 kayıp var

Bu arada Türkiye Sağlık Bakanı Ahmed Demircan, “Zeytin Dalı Harekâtı’ başladığından beri Türkiye ve ÖSO’nun, 3’ü Türk askeri 11’i ÖSO mensubu olmak üzere toplamda 14 kayıp verdiklerini, 130 da yaralının olduğunu belirtti. Bakan ayrıca, 130 kişinin Türk hastanelerine götürüldüğünü ve 82’sinin tedavi sonrası taburcu edildiğini, durumu ağır olan askerin olmadığını da sözlerine ekledi.