Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’dan başkanlık sistemi sürecini hızlandırma sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

24 Haziran’daki seçimlerde yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan 2023 hedefleri için reformları hızlandırma sözü verdi. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de yenilgiyi kabul ederek Erdoğan’dan herkesin cumhurbaşkanı olmasını istedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 24 Haziran’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine yönelik henüz resmi olmayan sonuçları açıkladı. Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşık yüzde 53’lük bir zafer ile Cumhurbaşkanlığını kazandığı, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın da parlamentoda çoğunluğu elde ettiği duyuruldu.

Erdoğan, başkanlık sistemini uygulamak ve 2023 hedeflerine ulaşmak için geniş tabanlı siyasi reformları hızlandırma sözü verirken seçimlerde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce yenilgiyi kabul ederek Erdoğan’ın herkesin cumhurbaşkanı olmasını istedi.

YSK: Kesin sonuçlar 5 Temmuz’da açıklanacak

YSK Başkanı Sadi Güven, sandık tutanaklarının yüzde 100’ünün sisteme girdiğini söyleyerek seçimin kesin sonuçlarının gerekli kontrollerin tamamlanmasının ardından 5 Temmuz’da açıklanacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçerli oy sayısının 50 milyon 65 bin olduğunu belirten Güven, Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,6 oranı ile 26 milyon 328 bin 042 oy kazandığını söyledi. Millet İttifakı’nın adayı Muharrem İnce’nin de yüzde 30,6 oranı ile 15 milyon 304 bin 660 oy aldığını aktardı.

Parlamento seçimlerine dair de bilgi veren YSK Başkanı, AK Parti’nin yüzde 42,5 oranında oy ile 295 sandalye, CHP’nin yüzde 22,6 ile 147 sandalye kazandığını söyledi. Güven, HDP’nin yüzde 11,7 oy ile 67 sandalye, MHP’nin yüzde 11,1 oy ile 49 sandalye, İYİ Parti’nin de yüzde 10,1 oy ile 43 sandalyeye sahip olduğunu belirtti.

Güven, AK Parti ve MHP arasında kurulan Cumhur İttifakı’nın yüzde 53,7 oranında oy ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) toplam 343 sandalyeye ulaştığını belirtti. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP arasındaki Millet İttifakı’nın yüzde 34 oranında oy ile 190 sandığa sahip olduğu bilgisini veren Güven seçimlere katılım oranını yüzde 88 olarak duyurdu.

Başkanlık sistemi ve reformları hızlandırma sözü

Seçim zaferinin ardından Ankara’daki AK Parti Genel Merkezi’nde balkon konuşması yapan Erdoğan, başkanlık sistemini uygulamak ve 2023 hedeflerine ulaşmak için geniş tabanlı siyasi reformları hızlandırma sözü verdi. Muhalefet ise başkanlık sistemine geçmek için yapılan anayasa değişikliklerinin otoriter bir rejime yol açabilecek olumsuz etkilerinden endişeli…

Erdoğan, seçim kampanyası sırasında olağanüstü hal (OHAL) durumunun kaldırılmasının yeni dönemdeki en büyük önceliği olacağını söyleyerek, yargı sisteminin daha bağımsız olacağını ve teröre karşı daha kararlı bir şekilde duracaklarını dile getirmişti.

Türkiye, Cumhuriyet’inin ilanının yüzüncü yıldönümünün kutlanacağı 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomik gücü arasına girmek gibi bir takım hedeflere ulaşmak istiyor.

İnce yenilgiyi kabul etti

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğu sağladığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçildiği seçimlerin ardından CHP Genel Merkezi’nde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Seçimlerdeki yenilgisini kabul eden İnce, “Sayın Erdoğan, lütfen, artık bugünden sonra AK Parti Genel Başkanı gibi davranmayınız, 82 milyonunun cumhurbaşkanı olunuz. Artık hepimizin cumhurbaşkanı olun. Artık herkesi kucaklayın, ben seçilseydim öyle yapacaktım” diyerek Erdoğan’a seslendi.

Erdoğan’ı henüz tebrik etmediğini ama edeceğini söyle İnce açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Görevlilerimizin bize ulaştırdığı tutanaklarda YSK’nın açıkladığı rakamlarda anlamlı bir farklılık yoktur. Toplam sonucu değiştirecek nitelikte değildir. Dolayısıyla seçim sonuçlarını kabul ediyorum. Elimizde sonuçlar varsa ve sonuç belliyse yenilgiyi kabul edip etmemek sizin elinizde değil ki… Tutanaklarda yenilmişseniz yenilmişsinizdir. ‘Bunu kabul etmiyorum’ demek demokrasi değil.”

“İnce’nin mesajları umut verici”

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Muharrem İnce’nin seçim sonuçlarını kabul etmesin üzerine, “Muharrem İnce’nin bugünkü tavrını takdir etmek lazım. İnce’nin mesajları umut verici” yorumunda bulundu.

“Başkanlık sistemi, demokrasiyi halkın iradesiyle koruyan bir sistem”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da yeni başkanlık sisteminin tek adam rejimi olmadığını, demokrasiyi halkın iradesiyle koruyan bir sistem olduğunu söyledi.

Seçimleri yorumlayan Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun derdinin CHP’ye oy kazandırmak değil AK Parti’den oy kaybettirmek olduğunu söyledi. İnce’nin yenilgiyi kabul eden tutumunu övdü.

İYİ Parti Karaçoban İlçe Başkanı’nın ölümü

İYİ Parti, Erzurum Karaçoban İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz’ın oy kullanma sırasında çıkan silahlı çatışmada ölmesine ilişkin açıklama yaptı.

CHP Karaçoban İlçe Başkanı Hüsnü Yılan şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığı’ndan buraya görevli 24 kişi geldi. Biz bunu kabul etmedik, tepki gösterdik. Sonrasında ise ismini bilmediğim AKP Erzurum milletvekili aday adayı olan genç biri geldi. Onun da durmasını kabul etmedik. Kavga çıktı. Ateş ettiler. İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz, oy kullanan bir vatandaş ve Agit Yazan yaşamını yitirdi” dedi.

İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray da Durmaz’ın iki aile arasında çıkan bir kavgada öldürüldüğünü söyleyerek soruşturmanın devam ettiği bilgisini verdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir diğer isim Başbakan Binali Yıldırım’dı. Yıldırım “Erzurum’un Karaçoban ilçesinde bir hadise yaşandı. Bu seçimlerle ilgili değil, iki grup arasında devam eden bir kan davası olduğu anlaşılıyor” diyerek konunun siyasi bir boyutu olmadığını vurguladı.