Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’dan Menbiç’e operasyon uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’de toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Münbiç’te teröristler bölgeden uzaklaştırılmazsa Türkiye inisiyatif kullanacak” denildi.

Bildiride, “Münbiç’te teröristler bölgeden uzaklaştırılmazsa Türkiye inisiyatif kullanmaktan çekinmeyecektir. Fırat’ın doğusunda yuvalanan teröristlerle ilgili de Türkiye aynı kararlılık içindedir” ifadesi kullanıldı.

Erdoğan, Suriye’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin’in kontrol altına alınıp YPG’lilerin uzaklaştırılmasından sonra askeri harekatın Menbiç’e doğru genişleyeceği konusunu bir süredir dile getiriyordu. Fakat Afrin’in aksine Menbiç’te ABD ordusuna bağlı birlikler var. Bu da, NATO müttefikleri olan ABD ve Türkiye arasında herhangi bir çatışmaya veya büyük bir gerginliğe sebep olabilir.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)18 Mart’ta Afrin’de kontrolü tam olarak ele geçirmiş, YPG birimleri çatışmaya girmeden bölgeden çekilmişti. ABD de, DEAŞ’a karşı savaşta dikkat dağıttıklarını öne sürerek Afrin’deki askeri harekata yönelik birkaç defa uyarıda bulunmuştu.

Menbiç, YPG tarafından ele geçirilmeden önce DEAŞ’ın kontrolü altındaydı.