Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’dan Özil’e destek: Irkçı ve kabul edilemez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mesut Özil’in ırkçı saldırılar nedeniyle Alman Milli Takımı’nı bırakması üzerine, Özil’in maruz kaldığı muamelenin ‘ırkçı ve kabul edilemez’ olduğunu ifade etti.

Mesut Özil’i telefonla arayan Erdoğan, “Pazartesi gecesi onunla konuştum. Mesut’un bu açıklaması, takındığı tavır tam millidir ve yerlidir, her türlü takdirin üzerindedir. Çünkü, Alman Milli Takımı’na bu denli her şeyini veren ve başarılarında onun da katkısı olan bir gence böyle bir ırkçı yaklaşım, dininden dolayı böyle bir yaklaşım, bunlar hakikaten kabul edilebilir bir şey değil. Bu hazımsızlıktır” diyerek Özil’e verdiği desteği dile getirdi.

Mesut sessizliğini bozdu

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çektirdiği fotoğraf nedeniyle Almanlar tarafından yoğun şekilde eleştiriye maruz kalan Özil (29), Pazar günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile suskunluğunu bozdu.

Özil, 2009’dan bu yana 92 kez giydiği ve 23 gol attığı Almanya Milli Futbol Takımı’ndaki kariyerini noktaladığını şu ifadelerle anlattı; “Irkçılık ve saygısızlığa maruz kalmış hissederken, artık Almanya’yı uluslararası düzeyde temsil edemem. Almanya formasını gurur ve heyecanla giyerdim ama artık aynı şeyleri hissetmiyorum. Bu kararı vermek çok zordu çünkü her zaman takım arkadaşlarım, antrenörlerim ve Alman halkı için her şeyimi verdim. Fakat Almanya Futbol Federasyonu’nun üst düzey yöneticilerinin Türk kökenime saygı göstermemeleri ve beni bir siyasi propaganda aracına dönüştürmeleri, işleri dayanılmaz noktaya getirdi. Bunun için futbol oynamıyorum. Arkama yaslanıp öylece duracak değilim. Ayrımcılık asla kabul edilemez.”

Özil’e destek mesajları

Özil’in Almanya Milli Takımı’ndan ayrılma kararı ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Almanya Milli Takımı’ndan ayrılarak faşizm virüsüne karşı en güzel golünü atan Mesut Özil’i tebrik ediyorum” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, futbolcu Mesut Özil ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek verdiği desteği belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise, Özil’in kararı hakkında Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Özil’i bu dik ve onurlu duruşundan ötürü tebrik ettiğinin altını çizen Ünal, “Takımını Dünya Şampiyonu yapmış, dünyanın sayılı futbolcularından biri olan Mesut Özil’in son dönemde yaşadıkları, Avrupa’daki faşizmin, ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının ulaştığı boyutu göstermesi açısından önemli ve ibretliktir” açıklamasında bulundu.

Ünal, Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında da, Mesut Özil’in Alman Milli Takımı’nı bırakma kararına ilişkin bir soru üzerine, “Maalesef özellikle Avrupa açısından yaşanan bir kriz var. Şu anda AB üzerinde yükseldiği evrensel değerler ile çatışır duruma gelmiştir. Bu durum bizi son derece rahatsız etmektedir. Mesut Özil’in tepkisi son derece yerinde ve haklı bir tepki. Almanya bir taraftan entegrasyonu konuşurken bu tür uygulamalar ile ve Mesut Özil’in açıklamaları sonrasında gelen bazı yaklaşımlar bize göstermektedir ki, entegrasyon görüntüsünün altında bir asimilasyon amacının yattığı görülüyor” şeklinde yanıt verdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil’e yönelik ırkçı söylemlerden dolayı Almanya Cumhurbaşkanı’na, Almanya Parlamentosu’na, Futbol Federasyonu Başkanı ve bazı basın kuruluşlarına mektup göndereceklerini belirterek “Alman Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonunu, Almanya İnsan Hakları Kurumunu ve duyarlı olan kişi ve kurumları tavır almaya çağıracağız” dedi.

Özil’in kararı Almanya’nın gündeminde

Mesut Özil’in Alman Milli Takımı’nda oynamayı bırakması, Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da gündem konusu oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Özil’in Almanya Milli Takımını bırakma kararına ilişkin yaptığı açıklamada Başbakan Merkel’in Özil’e büyük değer verdiğini ifade ederek, “Mesut Özil’in kararını saygıyla karşılıyoruz. Özil çok büyük bir futbolcu ve Almanya Milli Takımı’na çok büyük katkılar sundu” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley de, “Mesut Özil gibi büyük bir Alman futbolcunun ırkçılık nedeniyle ülkesinde istenmemesi ve Alman Futbol Federasyonu tarafından sahiplenilmediği hissine kapılması bir alarm işaretidir” dedi.

Alman Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw’ün danışmanı Harus Arslan ise, Löw’ün Özil’in takımdan ayrılacağına yönelik önceden bilgi sahibi olmadığı belirterek, Teknik Direktör’ün şu anda İtalya’da tatilde olduğu bilgisini verdi.

Alman Milli Takımı’nın 2018 Rusya Dünya Kupası’nda yaşadığı yenilginin ardından, Mesut Özil, Mayıs ayında İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf nedeniyle Almanya’da linç kampanyasına maruz kalmıştı.