Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’dan Pompeo’ya Menbiç mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara: Said Abdurrezzak/Şarku’l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya, ABD’nin Menbiç’deki YPG birimlerini çıkarmaması halinde, onları kendilerinin temizleyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan’ın dün bir araya geldiği Pompeo’ya Menbiç konusunda, “Sizin zorluklarınız varsa, biz teröristleri temizleriz” mesajını verdiğini söyledi.

Ankara’da Pompeo ile yapılan toplantıda Menbiç konusunun ele alındığını aktaran Çavuşoğlu, Menbiç yol haritasının uygulanması konusunda bir gecikmenin olduğunu kendilerinin de kabul ettiğini kaydederek, “Fırat Nehrinin doğusundaki teröristleri görmek istemiyoruz. ABD’nin sorumluluklarından biri de bölgeyi temizlemektir” dedi.

Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada da, Ankara’nın Washington’a, YPG birimlerinin Menbiç’ten çıkarılması için 90 gün mühlet verdiğini söyleyerek, bu sürede verilen sözlerin tutulmaması halinde ülkesinin müdahale edeceğini belirtmişti.

Ankara, YPG birimlerinin şu ana kadar Menbiç’ten çekilmediğini dile getirerek, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile YPG tarafından kontrol edilen bölgeler arasında yer alan hatta bağımsız devriye faaliyetlerinin haricinde planın uygulamasına geçilmediğini vurguladı.

Menbiç’e yönelik kabul edilen yol haritasının uygulanması, ABD’li rahip Andrew Brunson davasına ilişkin Washington-Ankara ilişkilerinin gerilmesi nedeniyle bir süre durmuştu.

Gözlemciler, rahip Brunson’ın serbest bırakılma adımının, Menbiç dosyasını harekete geçirmek ve Washington’un Suriye’deki Kürtlere desteğini azaltmak için atıldığını tahmin ediyor.

Soylu’dan Rakka yorumu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme dair yaptığı değerlendirmelerde Suriye konusuna değinerek, “Keşke Rakka’ya gidebilseydik, keşke oralarda olabilseydik. Bunun önemi bundan 3-5 yıl sonra daha fazla anlaşılacaktır” yorumunda bulundu.

Soylu, Rakka’nın YPG’nin kontrolüne geçmesinin ardından, keyfi gözaltıları, evlere ansızın baskınlar yapılmasının yanı sıra kendi saflarında savaştırmak üzere gençlerin zorunlu olarak askere alındığını dile getirerek, bölge halkının bu milislerin varlığı ve yürüttüğü politikalarına karşı protesto gösterisi düzenlediğini söyledi.

Menbiç Askeri Meclis Sözcüsü’nden Erdoğan’a yanıt

Öte yandan, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Menbiç Askeri Meclis Sözcüsü Şervan Derviş, Erdoğan’ın Menbiç’e dair son açıklamalarını pek önemsemediğini gösterdi.

DPA’ya konuşan Derviş, “Menbiç kentinin, Uluslararası Koalisyon ve YPG’nin yardımlarıyla Menbiç Askeri Meclisi tarafından kurtuluşundan bu yana, bize karşı yöneltilen bu tehditler yeni değil. Türk tarafının öne sürdüğü YPG’nin varlığına dair argümanların asılsız olduğunu teyid ediyoruz” dedi.

Menbiç Askeri Meclisi’nin, Türkiye’nin bahsettiği Menbiç yol haritasını bildiğini vurgulayan Derviş, “Koalisyonla, yol haritasının güvenlik ve istikrarını güvence altına almak için sık sık toplantılar yapıyoruz. Devriyeler, Fırat Kalkanı bölgesi ile bizi ayıran hatta gerçekleşecek. Menbiç şehrinin içinde olmayacak” yorumunda bulundu.