Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’dan seçimlerde ‘tarihi bir zafer’ sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül’ün 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmadığı yönündeki açıklamasına yönelik yorum yapmayı reddederek, seçim meydanının herkese açık olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca, AK Parti’nin seçimlerde ‘tarihi bir zafer’ kazanacağına dair de söz verdi.

Gül, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a karşı aday olup olmayacağı konusunda uzun süren bir sessizlikten sonra, muhalefet partileri arasında kendisi hakkında geniş bir mutabakatın oluşmaması nedeniyle aday olmadığını açıkladı.

“Seçim meydanı herkese açıktır”

Erdoğan, Özbekistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Gül’ün aday olmamasıyla ilgili gelen bir soruyu, “Hiçbir değerlendirme yapmayacağım. Seçim meydanı herkese açıktır. Temenni ederiz ki her siyasi parti adayını belirler, ona göre de bizler kampanyamızı çok daha değerli kılacak adımlarımızı atarız” ifadelerini kullanarak yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Seçim sürecinde birtakım anketler yayımlanıyor. Bu konuda değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?” sorusuna Erdoğan, “Anketler cumhur ittifakının açık ara önde olduğunu gösteriyor” şeklinde cevap verdi.

Adaylık başvuruları 5 Mayıs’ta sona eriyor

Erdoğan, geçtiğimiz Cuma günü cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık muvafakatnamesini imzalayarak, partisine teslim ederken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edilen zaman çizelgesine göre, siyasi partilerce cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvurular 5 Mayıs saat 17.00’de sona erecek.

Hulusi Akar Gül’ü ziyaret etti iddiası

Öte yandan muhalefet cephesinden kaynaklar, Erdoğan’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı adaylıktan vazgeçmesi yönünde Abdullah Gül’ü ikna etmek için ziyarete gönderdiğini öne sürdü.

Akar’ı taşıyan helikopterin Gül’ün evinin bahçesine indiğini belirterek ‘Erdoğan’ın talimatıyla Hulusi Akar, Gül’ü ikna etmeye gitti’ haberini yayınlayan Habertürk gazetesi, ertesi gün haberi yayından kaldırdığı gibi internet sitesinin editörünü de işten çıkardı.

Gül de, kendisi ile Gülen Hareketi arasındaki bağlantı olduğuna dair hiçbir ipucu olmamasına rağmen, adaylıktan vazgeçmesi için bu yönde yapılan haberlere maruz kaldı.

Gözlemcilere göre, Ak Parti kurucularından olan Gül aday olması halinde Erdoğan’ın karşısındaki en güçlü rakibi olacağı gibi iktidar partisinin bölünmesine de yol açabilecekti.

Erdoğan: Rekor sayıda oy elde ederek siyaset tarihimize geçeceğiz

Erdoğan, yaklaşan seçimlerin iktidar partisi için bir sınav niteliğinde olduğunu söyleyerek, Ak Parti’nin rekor sayıda oy toplayacağına dair güvenini ifade etti.

İstanbul’da dün düzenlenen AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşmada Erdoğan, her seçimin halkın önünde bir sınav olduğuna dikkat çekerek, “24 Haziran’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde rekor bir oy oranı elde ederek siyaset tarihimize geçeceğimize inanıyorum” dedi

CHP’den 15 milletvekilinin Meral Akşener’in başkanlığındaki İYİ Parti saflarına geçmesine yönelik eleştirisini dile getiren Erdoğan, “CHP artık bugün Gülen terör örgütünün (Hizmet Hareketi) ülkemizdeki borazanı haline dönüşmüştür. Sadece bununla kalmayan CHP, milletimize kurşun sıkan ne kadar terör örgütü varsa hepsinin de sözcüsü durumundadır” ifadelerini kullandı.

Nisan 2017’de, milletvekili sayısında artış ve parlamento seçimleri için adaylık yaşının 18’e indirilmesini içeren anayasa değişikliğine yönelik bir referandum düzenlenmiş, milletvekili sayısı 550’den 600’ çıkmış, adaylık yaşı ise 25’ten 18’e inmişti.

Önümüzdeki seçimlerde, halk ülkenin cumhurbaşkanı ve milletvekillerini aynı gün içinde seçmiş olacak.