Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’dan Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlara devam sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli mültecilerin kendi topraklarına geri dönebilmesi için Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlara devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinin ardından balkon konuşması yapan Erdoğan, Suriyeli mültecilerin güven içinde ülkelerine geri dönebilmesi için Türkiye’nin Suriye topraklarındaki askeri operasyonlara devam edeceğini açıkladı. Erdoğan, “Bu seçim sonuçları aynı zamanda Suriye topraklarını özgürleştirmeye ve ülkemizdeki misafirlerin güvenle evlerine dönüş yollarını açmaya devam edeceğimizin ifadesidir” dedi.

Erdoğan’dan terörle mücadelede kararlılık mesajı

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye ve Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı yürütülen askeri operasyonlara atıfta bulunarak, Türkiye’nin terör örgütlerine karşı ‘daha kararlı’ hareket edeceğini de vurguladı.

Suriyeliler, Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) konuşlandığı ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından kontrol edilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerde yaşayan Suriyeliler, Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı.

Sokaklara çıkan Suriyeliler ve ÖSO unsurları Türkiye bayrağı ve Erdoğan’ın posterlerini taşıyarak Türkiye ve Cumhurbaşkanı’nı destekleyen sloganlar attı.

“Erdoğan’ı kutluyoruz”

Özgür Suriye Polisi de bir tebrik bildirisi yayınlayarak, “Türk halkı ve Türkiye’nin lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyoruz. Seçim sonuçlarının Türk halkı ve İslam dünyası için hayırlı olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Geniş bir bölge Türkiye’nin kontrolünde

TSK, ÖSO ile işbirliği içinde, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı askeri operasyonları ile Suriye’nin kuzeyinde Afrin, Cerablus, El Bab ve Çobanbey’in (El Rai) içinde olduğu geniş bir bölgeyi kontrol altına aldı.

Askeri devriyeler başladı

Öte yandan, Menbiç’ten YPG birimlerinin çekilmesi konusunda ABD ile bir yol haritasına ulaşan Türkiye, ABD ordusu ile koordineli olarak Fırat Kalkanı ve Menbiç arasındaki temas noktalarında askeri devriyelere başladı.

Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı açıklamada, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Menbiç arasında kalan hatta dördüncü koordineli devriye faaliyetinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Erdoğan, seçimlerden önce Suriye ile sınıra paralel olan tüm alanlardan DEAŞ ve YPG gibi terör örgütlerini temizleme sözü vermişti.