Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’ın Afrin açıklamalarına YPG’den cevap | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) birlikte yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı Afrin’de devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Afrin’in akşama kadar kuşatma çemberine alınacağını söyledi. YPG ise, Erdoğan’ın bu sözlerini ‘hayal’ olarak nitelendirdi.

Beştepe’de 46. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Temenni ederim ki, akşama kadar Afrin tamamen düşmüş olur” derken, cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan’ın bu ifadeler ile şehrin kontrol altına alınmasını değil, şehrin kuşatmasının tamamlanmasını kastettiğini bildirdi.

Harekatta sivillerin zarar görmemesi için gösterilen hassasiyete değinen Erdoğan, TSK’nın, yaklaşık iki ay önce başlayan harekatta YPG karşısından büyük ilerlemeler kaydettiğini ve sivillerin arabalara bindirilerek oluşturulan koridorla Afrin’den tahliye edildikleri bilgisini verdi.

“O teröristlerde tünel açacak akıl yok”

DEAŞ’a karşı savaşan uluslarası koalisyon güçlerini ‘teröristlere’ (ABD destekli YPG’yi kastederek) yardım etmekle suçlayan Erdoğan, “Dünyanın en iyi askeri eğitimlerinden geçirilen Batı medyasının allayıp pulladığı teröristler kuyruklarını kıstırıp kaçtılar. Dağlarda ne tüneller açmışlar. O teröristlerde bu kadar akıl yok” diye konuştu.

Batı’nın, Cezayir’de 5 milyondan fazla Müslüman’ı öldürdüğünü söyleyen Erdoğan, “Önce bunların hesabını versinler. Türkiye sivilleri öldürmeyi hedef alsaydı, Afrin şu anda çoktan bitmişti” diyerek Afrin’deki sivillere karşı gösterilen hassasiyeti dile getirdi.

“Erdoğan hayal kuruyor”

Erdoğan’ın ‘Afrin yakında düşer’ sözleri hakkında yorumda bulunan YPG ise, bu ifadeleri ‘hayal’ olarak nitelendirdi.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dış ilişkiler sorumlusu Redur Halil, “Görünen o ki, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu gece Afrin’in düşeceğini söyleyerek hayal kuruyor. Şehirde yüzbinlerce sivil var. Türk ordusu yaklaşmasına bu kadar kolay izin verilmeyecek” diyerek uyarıda bulundu.

Rejim güçlerinden 10 kişi öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Afrin’e giden rejim güçleri, Nubl yolu üzerinde TSK’nın hava saldırısına uğradı. Saldırıda 10 kişi öldü.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Afrin’e giden ve rejimin kontrolü altında bulunan Nubl yolu üzerinde Türkiye tarafından yapılan hava saldırısında rejim güçlerine bağlı en az 10 kişi öldü” ifadelerini kullandı.

Şii militanlar TSK’nın saldırısına misilleme yaptı

Suriye rejimine bağlı kuvvetlerden bir lider, Suriye rejimine bağlı milislerin TSK tarafından düzenlenen hava saldırılarında öldürülmesine yanıt olarak, Suriye’nin kuzeyinde, Türklerin kontrolü altındaki bölgelerin vurulduğunu söyledi.

Reuters’a konuşan lider, Şii militanların Halep’in kuzeyindeki Mara kentinde bulunan Türk mevzilerini top atışları ile hedef aldıklarını dile getirdi.

ABD, Ankara ile gerginliği ortadan kaldırmaya çalışıyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, ülkesinin, Türkiye’nin terör tehditlerinden kaynaklanan kaygılarını anladığını ve diplomatik kanallarla Ankara ile olan gerginliği ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nin düzenlediği bir oturumda konuşan Votel, Türkiye’nin güney sınırı boyunca terör tehditlerine maruz kaldığını ve bu tehditlerin Ankara ve Washington arasındaki gerginliği bir şekilde arttırdığını ifade etti.