Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’ın dalları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Zeytin dalı, Antik Yunan döneminden beri barışın bir sembolü olarak görülür ve bu nedenle uluslararası kurumlar, bunu bir slogan olarak ve misyonunun ve kurulmasının sebebinin bir teyidi olarak kabul ediyor. Son üç günde 32 Türk savaş uçağı, Suriye’nin 30 kilometrelik bir alanında 52 yeri bombalamak için ‘Zeytin Dalını’ havalandırdı. Bunu yaparken, tankları, üsleri ve azametli bir orduyla birlikte Erdoğan’ın emriyle ortaya başını çıkartıp kaybolan Özgür Suriye Ordusu mensubu 25 bin savaşçı getirdi.

Erdoğan’ın politikalarıyla ilgili analizlerime çok güvenmeyin lütfen! Zira; artık bu politikaların nereye uçtuğunu ve nereye ineceğini kimse bilmiyor. Bence, Bay Erdoğan ülkesinin sınırında, İsrail’in Lübnan Güneyinde bir zamanlar yaptığına benzer, Afrin’de bir güvenlik kuşağı kurmak istiyor. Amerika’nın itirazlarını, İran’ın kınaması veya gözden kaybolması, konuyu BM’ye havale edilmesini bana sorarsan, cevabım: Hepsi zeytin dalı veya zeytin çekirdeği. Ya da zamanı ve Kürtlerin arasını parçalamak için karpuz çekirdeği.

Gassan Şerbil’in gazetemizde Pazartesi günkü yazısında belirttiği gibi, Kürtlere kala kala dağlardan başka bir şey kalmayacak. Dertlerini deşmek istemeyiz ama tarihten biraz ders çıkartmaları lazımdı. Özellikle kendi tarihlerinden! Irak ve Suriye’deki çatışmalarda kendilerini istismar etmeyen her hangi bir güç kaldı mı? Erdoğancı Türkiye bile kendilerine tatlı sundu, bazı dönemlerde. Amerikan yapımı ballandırılmış tatlıları söylememe gerek var mı, tabii, ya da Washington’un verdiği her tatlıdan veya kestiği her sözden, elini yıkadığını ve verdiği sözden döndüğünü?

Kürtler ilave bir trajediyi hak etmiyor, hele hele, Türkiye’nin, dalga geçercesine, ‘Zeytin Dalı’ adını verdiği bu fethin başlarına gelmesini. Aslında, Kürtlerin, Ortadoğu’nun kaygan zemini ve yer değiştiren mevkileri içinde, daha ağır davranmalarında fayda vardı; Türkiye altmış yıldır NATO’nun içindeyken Rusya’nın kucağını tercih etmesi, tarihi Kürt- Rus dostluğunun tarihin raflarına kaldırılmasına neden oldu. Bir tek ABD’nin davranışı sabit; hiçbir tutum veya pozisyonda sabit olmama davranışı.

Mesleğimiz, zamanımız ve özellikle bölgemiz bize hiçbir şeye şaşırmamayı öğretti. Ama bu kadarı da fazla, yani, bize bir şey söylerken biraz mantıklı bir yalan söyleyin, aklımıza saygınız olsun biraz! Bir ‘Zeytin Dalı’ taşımak için 32 askeri uçak ta neyin nesi? 25 bin ÖSO’lu da ne? Ya tanklar? Zırhlı araçlar? Sorunun çözümü Birleşmiş Milletlerde, O koskoca kurum da bize itidalli olma çağrısı yaptı!

Hani Suriyeliler bu tür durumlarda ne der bilirsiniz; ‘Yuh senin kalıbına!’