Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’ın kritik İngiltere ziyareti başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘değerli, güvenilir stratejik ortak ve müttefik’ olarak nitelendirdiği İngiltere’ye üç günlük resmi ziyaretine başladı. Erdoğan’ın Londra ziyaretinin ana başlıkları ticaret, güvenlik ve işbirliği olurken bu kapsamda İngiltere Başbakanı ve Kraliçe 2. Elizabeth ile bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

İngiltere’nin Mayıs 2019’da Brexit (Avrupa Birliği’nden çıkışı) sonrası Ankara ve Londra arasında ticaret ve güvenlik ortaklığını güçlendirmek istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve İngiltere olarak ekonomik iş birliğimizin Brexit sonrasında da kesintisiz sürmesini istiyoruz” dedi. Erdoğan ziyareti kapsamında Salı günü İngiltere Başbakanı Theresa May ve Kraliçe 2. Elizabeth ile bir araya gelecek.

Gündemde İran, Irak ve Suriye meseleleri var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde, jeopolitik ve ekonomik meseleler ön plana çıkıyor. Erdoğan’ın May ile yapacağı görüşmede Suriye ve Irak’taki durum, İran’ın nükleer anlaşması ve terörle mücadele gibi gündem maddeleri masada konuşulacak konular arasında.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, dün akşam Türken Vakfı tarafından düzenlenen ve her iki ülkeden gelen işadamları ve yatırımcıların bulunduğu toplantıda konuşan Erdoğan, “Türkiye ile İngiltere arasındaki işbirliğinin basit bir seçenek olmaktan öte geçtiğini ve her iki ülkenin yararına olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İngiltere ile daha fazla ortaklık için hazırız”

İngiltere AB’den çıkmaya hazırlanırken, iki ülke arasında daha fazla ticari ortaklık kurulması ile ilgili görüşmeler gerçekleştirilecek. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Brexit sonrası İngiltere ile tüm alanlarda daha fazla ortaklık için hazırız” şeklinde konuştu.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre, 2017 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 15.8 milyar Euro’ya ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘iki ülke arasındaki potansiyelin bu rakamı da aşmaya izin vereceğine’ inandığını belirtti.

Erdoğan, İngiltere ziyaretini, Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir hafta önce gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı, 15 yıldır Türkiye’yi yönetiyor. 24 Haziran seçimleri ile yeni başkanlık sistemine geçiş yapılacak. Bu sistemle seçilecek olan kişi daha fazla yetkiye sahip olacak. Erdoğan bu seçimler sonrasında iktidarını daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Allen: OHAL Türkiye’de korku iklimi yarattı

AFP’ye göre, Uluslararası Af Örgütü’nün İngiltere Direktörü Kate Allen birkaç gün önce yaptığı bir açıklamada, “Olağanüstü Hal örtüsü altında Türk makamları kasten sivil toplumu parçalamaya, insan hakları savunucularını hapse atmaya, organizasyonları kapatmaya ve boğucu bir korku iklimi yaratmaya koyuldu” ifadelerini kullandı. Kate Allen, Erdoğan’ın ülkenin genelinde uyguladığı baskısı ile büyük çaplı tutuklamalara, muhaliflerinin susturulmasına ve Türkiye’nin hukuk sisteminin neredeyse tamamen çökmesine yol açtığını belirtti. Allen, İngiltere Başbakanı May’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşmede insan hakları konusunun ‘öncelikleri’ arasında olmasını istedi.

Aynı şekilde Kürtleri temsil eden çeşitli kuruluşlar, Erdoğan’ın ziyareti sırasında protesto gösterileri yapılması çağrısında bulundular. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Uluslararası İfade Özgürlüğü İletişimi (IFEX) ve Sansür Endeksi Türkiye’de basın özgürlüğünü savunmak üzere Salı günü Londra’da bir araya geldi.

2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret şiiri yarışmasını kazanan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.