Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Erdoğan’ın zaferinin ardından Türkiye-ABD ilişkileri yeni bir dönemece girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin seçim zaferinin ardından destekçilerinin kutlamaları sürerken, bunlar ABD siyasi arenasına ve medyasına yansımadı.

Gözlemciler, Erdoğan’ın zaferinin ardından önümüzdeki beş yıl boyunca, özellikle başarısız darbe girişiminden sonra uluslararası kuruluşlar tarafından kaydedilen insan hakları sorunları ve ihlalleri ile ilgili olarak Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceğinin ne olacağını merak ediyor.

ABD medyası, son zamanlarda iki ülke arasında ilişkilerde sorun yaşanmasına gerekçe olarak, Ankara’nın ABD’nin Suriye’deki YPG birimlerine silah desteği vermesine karşı çıkması, ABD Kongresi’nin F-35 savaş uçaklarının Ankara’ya teslim edilmesini engellemesi ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasına Washington’ın muhalefet etmesi gibi konulara dikkat çekiyor.

“Erdoğan ülkesinin ekonomik çöküşünü görmezden geldi”

Washington’daki Amerikan Üniversitesi’nde araştırmacı olan Ishaan Tharoor, The Washington Post Gazetesi’nde kaleme aldığı makalesinde Erdoğan’ın, ülkesinin ekonomik çöküşünü görmezden gelerek öfkesini dış meselelere yönelttiğini vurguladı.

Tharoor, “Erdoğan, dini milliyetçiliği ve bölücülüğü pekiştirerek, Batılı devletlerden terörist Kürt gruplarına ve Pensilvanya’da yaşayan dini bir lidere pek çok farklı düşmanla çatışarak iktidarını korudu’’ derken, ‘’Oysa Erdoğan tüm bunları yapmak yerine ülkesindeki yaşam standartlarını ve ekonomiyi iyileştirebilirdi’’ yorumunu yaptı.

Gazetedeki makalesinin ardından Şarku’l Avsat’a değerlendirmede bulunan Tharoor, sorumsuz politikaların yıllardır Türk ekonomisini olumsuz etkilediğini ve yüksek enflasyon oranlarının hükümetin açığını artırdığını söyledi.

“Yeni sistem başkanlığa odaklanacak”

George Washington Üniversitesi’nde siyaset bilimci olan Emma Lahi de Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Erdoğan’ın zaferi hakkında, “Erdoğan’ın kuracağı yeni sistem sadece başkanlık sistemine odaklanacak. Başbakanlık kaldırılacağı gibi yeni kabine, seçilen değil atanan üyelerden oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

Meclisin yetkilerinin azaltılacağını söyleyen Lahi, Kürt politikacı, aktivist ve sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan birçok muhalifin gözaltına alındığına dikkat çekti.

En önemli anlaşmazlık PKK ve YPG

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu ayın başlarında Washington’da yaptığı bir konuşmada, ülkesi ve ABD arasındaki en önemli anlaşmazlık noktasının Washington tarafından YPG ve PKK’ya verilen destek olduğunu söyleyerek, Ankara’nın Suriye krizine siyasi bir çözüm bulmaya çalıştığını dile getirmişti.

Konuşmasında S-400 gerginliğine de değinen Çavuşoğlu, “Bu konu Ankara ve Washington arasındaki gerginliği artırdı. Daha önce ABD’nin bize bu sistemleri sağlamasını istedik, ancak Washington reddetti. Biz de Rusya’ya gittik. Washington bize hava savunma sistemleri sağlamaya hazırsa, biz de almaya hazırız” şeklinde konuşmuştu.